Reklamsız Sözcü

“Bakırköy için çare Aktuna”

Bakırköy Belediye Başkan Aday Adayı Oğul Aktuna, politik istikrarsızlığın olduğu yerde ekonomik istikrarsızlığın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

android-time 12:53
“Bakırköy için çare Aktuna”
Bakırköy Belediye Başkan Aday Adayı Oğul Aktuna, politik istikrarsızlığın olduğu yerde ekonomik istikrarsızlığın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu istikrarsız durumu değerlendiren Bakırköy Belediye Başkan Aday Adayı Oğul Aktuna, “Başbakan Erdoğan ve oğlu ile başlayıp, 4 bakan ve oğullarıyla devam eden süreç, ekonominin çöküşüne, piyasaların allak bullak olmasına zemin hazırlamıştır. Bu durumdaki bir hükümetin ülkeyi yönetmeyi sürdürmesi dünyanın hiçbir ülkesinde mümkün değildir” dedi.

Pisliklerin üstü örtülerek sonuç alınamaz
Mevcut hükümetin onca yolsuzluk ve usulsüzlük arasında yoluna devam etme çabasını anlamlandıramadığını söyleyen Aktuna, “Yolsuzluk soruşturmalarını sürdüren hakim, savcı ve polislerin yerlerinin değiştirilmesi, bakanlar hakkında hazırlandığı söylenen fezlekelerin hala meclise gelmemesi, Adalet Bakanı ve Müsteşarı'nın İzmir Savcısı'nı arayarak soruşturmayı sonlandırma istekleri ve HSYK Kanunu'nun değiştirilmesi isteğiyle ortaya çıkan usulsüzlük, Türkiye'de olduğu gibi dünyada da hayretle karşılanmıştır” dedi.

Döviz neden yükseldi?
Son dönemde yaşanan tüm olumsuzlukların bir sonucu olarak yabancı sermayenin Türkiye'yi riskli bularak kaçmaya başladığını söyleyen Aktuna, “Döviz son bir ay içinde rekor seviyelere çıktı. 2014 yılı Türk ekonomisi adına çok büyük bir kriz ve küçülme yılı olacak. İthalata dayalı ekonomik büyüme modeli çökmüştür” diye konuştu.

Ekonomik model ne olmalı?
CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da her zaman söylediği gibi üretime ve ihracata  dayalı bir ekonomik modelin Türkiye'de uygulanması gerektiğini söyleyen Aktuna, üretim üzerine kurulu, tüm dünyaya ihracat yapan, ar-ge ile beslenen, dünya markaları oluşturmuş, ihracatı ithalatından fazla olan bir modelin uygulanması gerektiğini, bu model uygulandığında da Türkiye'de bir daha böyle krizlerin yaşanmayacağını belirtti.

İktidar korku ve panik içinde
Yerel seçimlerde tüm bu gelişmelerin sandığa yansıyacağını dile getiren Aktuna, “Hükümet kaygı içinde ve panik halinde. Dövizin artışıyla hayat daha da pahalı hale geldi. Kişi başına düşen gelir 15.000 dolarken son birkaç ay içinde %30-40 oranında düştü. Belki de önümüzde çifte seçim olma ihtimali bulunuyor. Bu veriler ışığında bakıldığında değişim zamanının geldiği çok net görülmektedir. 11 yıllık saltanatın Türkiye'yi getirdiği noktada önümüzdeki yerel seçimler, halkın iktidarının başlayacağı günlere gebedir. 30 Mart yerel seçimleri de iktidara yürüyüşümüzün ilk adımı olacaktır” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm Önemli
Kentsel dönüşüm önemli bir konu olduğunu söyleyen Oğul Aktuna, “Önümüzdeki 10 yıl içinde Bakırköy'de 2 bine yakın bina yeniden yapılarak planlanlanacak. Kimi binaların çok eski olması, kimi binalarınsa deprem riski taşımasından dolayı sürecin yeniden planlanması gerekiyor. İstanbul adayımız Sarıgül'ün de kentsel dönüşümle ilgili söylediği, “Bir apartmanda tek bir malik bile kentsel dönüşüme karşıysa ve bundan zarar görecekse; Allah bana o binayı yıktırmayı nasip etmesin” sözleri kentsel dönüşümün şifresi niteliğindedir. Kentsel dönüşüm yerinde dönüşümdür. Belediye burada eğer sosyal, halkçı bir belediyecilik anlayışındaysa orada yaşayan insanların arkasında duracak ve onların hakkını savunacaktır” diye konuştu. Aktuna, kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında İstanbul Üniversitesi emekli Jeofizik Ana Bilim Dalı Başkanı Simav Bartu başkanlığında bir komisyon oluşturacaklarını da ifade etti.

Yaşam Boyu Sağlık Merkezi
Bakırköy için çok önemli projeleri olduğunu belirten Bakırköy Belediye Başkan Aday Adayı Oğul Aktuna, “Bakırköy Şehir Kütüphanesi” ve “Kariyer Planlama ve İstihdam Merkezi” projelerinin ardından “Yaşam Boyu Sağlık Merkezi” projesini de anlattı. Bu projenin kökeninin babası Yıldırım Aktuna'nın Bakırköy Belediye Başkanlığı yaptığı döneme dayandığını söyleyen Aktuna, “Başkanlığı döneminde böyle bir proje yapmayı düşünüyordu. Ancak Sağlık Bakanlığı'na geçtiğinde bunu gerçekleştirecek zaman bulamadı. Ben buradan yola çıkarak kendi fikir ve düşüncelerimle harmanlayıp bu projeyi yeniden dizayn ettim. ‘Yaşam Boyu Sağlık Merkezi' projemizin ana felsefesi şudur. Yenidoğan bebekten geriatri'ye kadar tüm Bakırköylülere hizmet verecek.Bakırköy'de yaşayanların hastalanmadan koruyucu sağlık hizmetlerini sağlamayı amaçlayan bu proje her yıl düzenli olarak ücretsiz checkup ve rutin taramalarla da (Diş, Duyu Testi, Alerji Testi, Mamografi, Prostat için PSA vb.) kadın, erkek ve çocuklarda sıkça görülen hastalıkları önceden tespit ederek, daha sağlıklı yaşamalarına katkıda bulunacak” diye konuştu. Ayrıca  Bütün bu hizmetlerin Bakırköylülere ücretsiz sağlanacağını ifade eden Aktuna, “Yaşam Boyu Sağlık Merkezi” projesinin başına Amerika'da yaşayan ünlü bir türk doktorun getirileceğini de belirtti.

Hedefim yüzde 75
Cumhuriyet Halk Partisi'nin Bakırköy adayı olması halinde İstanbul'daki ilçe belediyeleri arasında en yüksek oyu alacak Belediye Başkanı olacağına inancının tam olduğunu söyleyen Oğul Aktuna, “Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Mustafa Sarıgül'ün ismi ve çalışkanlığı ile benim Bakırköy'deki ismim ve çalışmalarım bu başarıyı sağlamamdaki en büyük rolü oynayacaktır. Bir başka deyişle ‘İstanbul'da Çare Sarıgül, Bakırköy'de Elbette Aktuna'” diye konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:5501.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more