İzmir’de tangolu protesto

Tangonun dans, dansın ise sanat olduğunu anlatmak isteyen kültür sanat derneği ve akademi üyeleri Karşıyaka Çarşısı'nda bir araya gelerek tango yaptı.

İzmir’de tangolu protesto

Tangonun dans, dansın ise sanat olduğunu anlatmak isteyen kültür sanat derneği ve akademi üyeleri Karşıyaka Çarşısı’nda bir araya gelerek tango yaptı.

Karok Okur, Kent, Kültür ve Sanat Derneği ile Karşıyaka Demokrasi Akademisi adına basın açıklaması yapan Tufan Atakişi, Adana’da yapılan Tango Festivali’nin bir platform tarafından zina olduğu gerekçesiyle protesto edildiğini belirtti.

Tangonun 1800’lü yılların başında Güney Amerika’ya göç eden Avrupalı işçilerin duygularını anlatan müzik ve dans olduğunu kaydeden Atakişi, “Geleceğe ait büyük umutlar ve geçmişten getirilen kültürle harmanlaranak tango müziği ve dansı oluşmuştur. Özünde hırçınlık, asilik, küstahlık gibi bazı duygular ile kalp kırıklıkları ve paramparça olan hayaller neticesinde oluşan melankoliyi taşır” dedi.

Sağlık Bakanlığının obeziteye karşı verdiği mücadeleyi tangonun desteklediğini ve metabolizmayı da hızlandırdığını ifade eden Tufan Atakişi, sanatla ilgili her şeyin artık belden aşağı yorumlandığını savundu.

Bireylerin hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesini isteyen Atakişi, “Tango bir danstır, dans ise bir sanat dalıdır” dedi.

Açıklamanın ardından farklı yaş grubundan vatandaşlar Karşıyaka Çarşısı’nda tango yaptı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...