İzmir’e dev yatırım

İzmir Büyükşehir’den Yeni Foça’ya 20 milyon liralık yatırım.

İzmir’e dev yatırım

İzmir'in turistik bölgelerinden Yeni Foça'nın en büyük çevre meselesi çözülüyor. Bölgede evsel atıkların arıtılacağı 50 bin kişi kapasiteli arıtma tesisinden önce 88 kilometrelik kanal şebekesi döşenecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaklaşık 21 milyon liraya mal olacak kanal yatırımını, cumartesi günü düzenlenecek törenle başlatacak.

Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarıyla içme suyu şebekesi baştan sona yenilenen, dereleri ıslah edilen Yeni Foça, şimdi de foseptikten kurtuluyor. İleri biyolojik atık su arıtma tesisinin kurulacağı mahallede İZSU, önce kanal şebekesi döşeme çalışmalarına başlıyor. Kanal şebekesi için ilk kazma, Başkan Kocaoğlu'nun 22 Kasım 2014 Cumartesi günü katılacağı törenle vurulacak. Çevre yerleşimlerdeki arıtma hamlesiyle Gediz, Küçük Menderes, Nif ve Yarımada havzalarını kirlilikten kurtaran Büyükşehir Belediyesi, Yeni Foça arıtması için ihale hazırlıklarını sürdürüyor. Arıtma yapılacak bölgelerde arıtma tesisiyle kanal sistemini bir bütün olarak hayata geçiren ve modern bir altyapı sistemi kuran İZSU Genel Müdürlüğü, kanal şebekesinin arıtma tesisine oranla daha uzun sürmesi sebebiyle öncelikli olarak kanal çalışmalarını başlatıyor. 88 kilometre uzunluğundaki kanal şebekesi ve evsel atıkları arıtmaya pompalar vasıtasıyla iletecek beş adet terfi merkezi, 20 milyon 830 bin liraya mal olacak ve 30 ayda tamamlanacak. Kanal imalatları sürerken arıtma tesisinin de yapımına başlanacak. Yaklaşık 2.5 yıllık bir sürenin ardından Yeni Foça, foseptikten kurtulacak ve evsel atıklar arıtmadan geçirilecek.

Cumhuriyet Mahallesi, Korucak mevkisinde 26 bin metrekarelik alanda inşa edilecek ileri biyolojik atık su arıtma tesisi, günde 10 bin metreküp evsel atık su arıtacak. Avrupa standartında inşa edilecek tesis, azot ve fosfor giderimi sağlayacak. Koku giderim sisteminin de yer alacağı tesiste, arıtılmış sular ultraviyoleyle dezenfekte edilecek.

CİHAN

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...