Kaçak akaryakıt operasyon: 37 gözaltı

Akaryakıt kaçakçılığının sıkça yapıldığı Beşaslan Mahallesi'ne gerçekleştirilen operasyonla kaçakçılık şebekesinin çökertildi.

Kaçak akaryakıt operasyon: 37 gözaltı

Hatay Valisi Ercan Topaca, bugün sabah saatlerinde akaryakıt kaçakçılığının sıkça yapıldığı Beşaslan Mahallesi’ne gerçekleştirilen operasyonla kaçakçılık şebekesinin çökertildiğini söyledi. Topaca, “Şüpheli olan ve takip edilen 19 eve girildi. Arama yapıldı. Toplam 37 kişi gözaltına alındı. Ayrıca kaçakçılık faaliyetlerinde kullanılan 20 araca el konuldu. 12 bin 840 metre boru iki ayrı bölgede imha edildi.” dedi.

Hatay Valiliği’nde gazetecilere sabah 05.00 sularında Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Beşaslan Mahallesi’nde bin153 güvenlik gücü ile gerçekleştirilen operasyonun ayrıntılarını anlatan Hatay Valisi Ercan Topaca, ilde her türlü kaçakçılık faaliyetlerine izin vermeyeceklerini söyledi.
Kent genelinde yasadışı faaliyetlerin olmaması için çalıştıklarını aktaran Topaca şunları söyledi; “Hatay ilinde sınırlarımızda bu tür yasadışı faaliyetler olmasın istiyoruz. Gerek mallar gerekse insan, devletimizin koyduğu kurallar dışında girmesin, çıkmasın. Yasalarımıza uygun şekilde insan ve mal giriş çıkışları kurallara, yasalar uygun olsun, düşüncesiyle çalışmalarımızı devam ediyoruz. Sabah 5 civarında operasyon için faaliyete başlanıldı. 658 jandarma, 245 polis ve 250 2. Hudut Alayı’mıza bağlı askerimizin katılımıyla toplam bin 153 personel ve çok sayıda aracın aralarında zırhlı araçlarında katılımıyla operasyona başladı. Her türlü tedbiri alarak operasyona başladık. Daha önce yaşanan sorunlar yaşanmasın, can ve mal güvenliğini sağlamak, operasyona katılan askerlerimizin ve polisimizin can güvenliğini sağlamak her ihtimal düşünülerek çok geniş katılımlı operasyon planlandı. Şüpheli olan ve takip edilen 19 eve girildi. Arama yapıldı. Toplam 37 kişi gözaltına alındı. Ayrıca kaçakçılık faaliyetlerinde kullanılan 20 araca el konuldu. 12 bin 840 metre boru iki ayrı bölgede imha edildi.” dedi.

Kaçakçılık faaliyetlerinin yapılışı hakkında da ayrıntılı bilgi veren Topaca şöyle konuştu: “Bu sistem şöyle çalışıyor. Bu mücadelede gerçekten zor. Köstebek dediğimiz yatay sondaj makineleri ile Suriye tarafından, yerin altından borular bizim sınırımıza doğru sınırda bulunan köylere doğru döşenmek suretiyle ki, 12 bin 840 metre yani 12 kilometre boru döşenmiş değişik yerlerde. Karşı taraftan bu döşenen borular yoluyla akaryakıt basılmak suretiyle, bizim sınırlarımızda içeride ki bunun önemli bir kısmı da aslında askeri yasak bölgeler içerisinde kalmaktadır. Buraya akaryakıt basılarak, buradan da tankerlere, bidonlara değişik depolama araçlarına alınmak suretiyle piyasaya sürülüyordu. Bunun önüne geçecek, kökten çözecek bir yöntem, bu hatların tamamını bugün imha ettik. Borulardaki akaryakıtlar yandı, döküldü. Ayrıca 9 bin 235 litrede çeşitli yerlere depolanmış akaryakıta el konuldu. Burada akaryakıt kaçakçılığı yapılan sistem yok edildi. Beşaslan köyünde o yapı çökertildi. Bu arada evlerde yapılan aramada 15 ruhsatsız av tüfeği, 1 adet 9 milimetre çapında ruhsatsız makineli tabanca, 1 adet kuru sıkı tabanca, 2 telsiz ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.”

Hatay genelinde hiçbir şekilde kaçakçılığa göz yummayacaklarını da sözlerine ekleyen Topaca, “Herkes yasal sınırlar içerisine çekilmek durumundadır. Yasa dışı bir işlem yapan akaryakıt kaçakçılığı dahil her türlü kaçakçılıkta devletimizin güvenlik kuvvetlerini karşısında bulacaktır.” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...