Kadın cinayetlerine ‘kefenli’ protesto

İzmir’de Tüm Yerel-Sen şubeleri kadına şiddet, kadın cinayetleri ve çocuk gelinleri protesto etmek kefenle yürüyüş düzenledi.

Kadın cinayetlerine ‘kefenli’ protesto

Şubeler, Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak, Kemeraltı'na doğru yürüdü. Öldürülen kadınlara dikkat çekmek için kefen giyilen ve katledilen kadınların fotoğrafları boyunlarda taşınan eylemde, çocuk gelinler meselesine dikkat çekmek için de gelinlik giymiş temsili bir çocuk. davul eşliğinde yürüdü.

Kemeraltı Çarşısı girişinde Semra Pektopal tarafından yapılan açıklamada, “Öldürülen kadınlarımıza dikkat çekmek için ölü sessizliği içinde yürüdük ama biz Tüm Yerel-Sen olarak kadın cinayetlerine, çocuk gelinlere artık son diyoruz ve şiddeti, cinayetleri, çocuk gelinleri durdurabilmek için mücadele etmeye devam ediyoruz ve bunun sıkı bir takipçisi olacağız. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği KADEM 1. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuşan Tayyip Erdoğan, “Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsin. O, fıtrata terstir.” demiştir. Biz de buradan Tayyip Erdoğan'a sesleniyoruz, ey Tayyip Erdoğan, asıl sen bu ülkenin fıtratına terssin. Bu ülke, ulusal kurtuluş mücadelemizde kadın erkek omuz omuza mücadele etmiştir ve bunun sonucunda da birçok Avrupa ülkesinden önce ulusal kurtuluş savaşımızın önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, 5 Aralık 1934'te seçme ve seçilme hakkı verilmiş, bunun yanısıra kadınlar, her alanda erkeklerle eşit düzeye getirilmiştir ama bugün sen, kadınları Ortaçağn karanlıklarına mahkûm etmek istiyorsun. Biz kadınlar bunu kabul etmiyoruz ve seni bu açıklamandan ve bu tavrından dolayı protesto ediyoruz.” dedi. Protesto gösterisi, alkışlar ve sloganlarla devam etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...