Sözcü Plus Giriş

Kadın cinayetlerine protesto

Halime Özdoğan'ın kocası tarafından boğularak öldürülmesi adliye önünde protesto edildi.

13:41 -
Kadın cinayetlerine protesto

ADANA Kadın Platformu üyeleri, 21 yaşındaki Halime Özdoğan’ın eşi 25 yaşındaki Durmuş Ali Özdoğan tarafından boğularak öldürülmesini adliye önünde protesto etti.

Olay, 25 Aralık 2013’te Seyhan Baraj Gölü yakınındaki ormanlık alanda meydana geldi. Halime Özdoğan, evliliklerinin 6’ncı ayından itibaren eşinin kendisine şiddet uyguladığını öne sürerek, babasının evine döndü. Bir süre ayrı yaşayan çift, telefonla görüştükten sonra buluşup, Seyhan Baraj Gölü yakınlarına gitti. Özdoğan, tartıştığı eşini boynundaki şalla boğarak öldürdü. Daha sonra cesedi ormanlık alana atıp, kaçtı. Kadının cesedi bir avcı tarafından bulundu. Cinayet şüphelisi Durmuş Ali Özdoğan, üç gün sonra yakalanıp, tutuklandı. Halime Özdoğan’ın da boşanma davası açmak için bir avukata dilekçe yazdırdığı, ancak yaklaşık 200 lira tutan harç ve dosya masrafını ödeyecek parası olmadığı için davayı açamadığı anlaşıldı. Durmuş Ali Özdoğan hakkında Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘yakın akrabayı öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.
‘İNTERNETTE GÖRDÜM’
Eşi Halime Özdoğan ile yaklaşık 2.5 yıl evli kaldıklarını belirten Özdoğan, “Aileme ait araçla olay yerine gittik. Bana moralinin çok bozuk olduğunu söyledi. Neden bozuk olduğunu sordum. ‘Şeytana uydum. Başkasıyla ilişkim oldu’ dedi. Olaydan bir ay önce de beni tanımadığım birisi aramıştı. Eşimle birlikte olduğunu ve bununla da ilgili bir porno sitesinde görüntü olduğunu söylemişti. Araştırdım, gerçekti. Kendisine bunu söylediğimde, ‘Doğru. Öyle oldu’ dedi. Ayrıca 2 kez de çocuk aldırdığını söyledi. Ben de dayanamadım. Boynundaki şalı çekerek boğdum. Ondan çocuğum olmasını çok istiyordum” dedi.
İDDİALAR DOĞRU ÇIKMADI
Durmuş Ali Özdoğan’ın iddiaları, öldürülen genç kadının ailesinin avukatlarının talebi üzerine araştırıldı. Yapılan araştırma sonucu, söz konusu internet sitesinde Halime Özdoğan ile ilgili herhangi bir görüntü olmadığı belirlendi. Hastane kayıtlarında da Halime Özdoğan’ın çocuk aldırdığına dair kayıt bulunamadı. Müşteki avukatları, sanık Durmuş Ali Özdoğan’ın olaydan önce sosyal paylaşım sitesindeki hesabında mezar fotoğrafı paylaştığını, bunun da cinayeti planlı işlediğini gösterdiğini öne sürdü. Sanık Özdoğan ise, arkadaşlarının kendisine şaka yapmak için o fotoğraf yüklediklerini iddia edip, suçlamayı kabul etmedi.
KADINLARDAN EYLEM
Tutuklu sanık Durmuş Ali Özdoğan, bugün Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar hakim karşısına çıktı. Tahliye talebinde bulunmayan sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
Adana Kadın Platformu üyesi kadınlar da, adliye önünde cinayeti ve kadına yönelik şiddeti protesto etti. Adana Kadın Platformu adına açıklama yapan Avukat Sevil Aracı, “Sadece geçen ekim ayında 29 kadın katledildi. Kadına yönelik şiddet ve katliamların sona ermesi için, tacize ve tecavüze karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.(DHA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more