Kanadoğlu’ndan ‘Anayasa’ uyarısı

Kanadoğlu peşmergenin Habur’dan Türkiye’ye girişiyle Anayasa’nın ve Meclis kararlarının çiğnendiğini belirtti.

Kanadoğlu’ndan ‘Anayasa’ uyarısı

Deniz AYHAN/Sozcu.com.tr

Türk Hukuk Kurumu Başkanı ve Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu peşmergenin Habur'dan Türkiye'ye girişiyle Anayasa'nın ve Meclis kararlarının çiğnendiğini belirtti.

“Anayasa'ya sadakat çağrısı” yapan Kanadoğlu, “Anayasamızın 92. Maddesine göre Milletlerarası Hukukun meşru saydığı hallerde, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı (ülke) silahlı kuvvetlerinin Türkiye'de bulunmasına izin verme yetkisi, TBMM'nindir. Ülke tanımına göre sadece Birleşmiş Milletler'e üye olmuş “devlet” anlamını taşır” dedi. Kanadoğlu, TSK'nın asker göndereceği ülkelerin ve gelecek silahlı kuvvetlerin zorunlu olarak bir devleti temsil etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Meclis'te peşmerge atışması!Meclis’te peşmerge atışması!

Peşmergelerin Irak Silahlı Kuvvetleri'ni temsil etmediğini ve Irak'tan peşmergelerin ülkemize girmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirten Kanadoğlu şunları söyledi: “Peşmergenin Habur'dan Türkiye'ye girişi, Suruç'a kadar 29 Ekim 2014 Cumhuriyet'in 91. Kutlama gününde, gösterişli bir geçiş yaparak konuşlandırılması ve daha sonra savaşmak üzere Ayn El- Arab a gönderilmesi, Anayasanın 92.maddesinin ve TBMM in 1071 sayılı kararının açık ihlalidir”

İç veya dış hiçbir nedenin Anayasa ve TBMM kararının ihlaline gerekçe olamayacağını vurgulayan Kanadoğlu, TBMM'ye olaya el koyma çağrısı yaptı ve “Siyasi, hukuki ve cezai sorumluları hakkında gereğini yerine getirmelidir” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...