Sözcü Plus Giriş

Kara Murat efsanesi geri dönüyor!

“Fatih’in Fedaisi Kara Murat” 16 Ocak 2015'de vizyonda...

12:05 -
Kara Murat efsanesi geri dönüyor!

Aksiyon sahneleri çok konuşulacak: Fatih’in Fedaisi Kara Murat

“Fatih'in Fedaisi Kara Murat” 

Nefes kesen hikayesi ve dünya standartlarında aksiyon sahneleriyle Türk Sinemasının en iddialı filmlerinden biri geliyor!..

Türk çizgi roman tarihinin en önemli karakteri olan ve Rahmi Turan’ın yarattığı Kara Murat efsanesi beyaz perde de yeniden hayat buluyor.

Bir zamanlar Türk sinemasında fırtına gibi esen Kara Murat serisi, çağın son teknolojileri ile yeniden beyaz perdede.

Efsane kahraman Kara Murat ünlü oyuncu Cüneyt Arkın ile ete kemiğe bürünerek 1970’li yıllarda Türk sinemasına damga vurdu.

Kara Murat’ı yeniden kimin canlandıracağı kamuoyunda merak konusuydu.
Fatih'in Fedaisi Kara Murat karakteri bu defa yaklaşık 20 yıldır profesyonel dövüş sanatları uzmanı Fatih Usta ismi ile yeniden hayat buluyor!

Gerek oyunculuğu gerekse aksiyon sahnelerine olan hakimiyeti ile Türkiye'nin yeni yıldızı olmaya aday Fatih Usta filmi büyük bir özveriyle hazırladıklarını belirtti.

Dövüş sanatları uzmanı Fatih Usta,Hollywood'un dünyaca ünlü Hulk, Hitman, Transporter filmlerinin unutulmaz kahramanı Cyril Raffaelli ve aksiyon starı Scott Atkins ile yaklaşık 2 yıl süren kareografi çalışmaları sonunda Kara Murat filmi için özel dövüş havuzu ve aksiyon sahnelerini birlikte ortaya çıkardı.

Kara Murat efsanesinin ayrıcalıkları bununla bitmiyor.
Hollywood’un 3 oscarlı görüntü yönetmeni Andrzej Bartkowiak Fatih’in Fedaisi Kara Murat filminde yaklaşık 1 yıl yönetmen danışmanlığı göreviyle efsane karakterin gerçekçi bir anlatımla beyaz perdede izleyici ile buluşmasında görev aldı.

Filmde Kara Murat’ın azılı düşmanı Talus’u ise 2009 WKN Dünya Kickbox Şampiyonu olan ve dünya ringlerinde Bahadır Sarı olarak tanınan Turpal Tokaev canlandırdı.

Filmin yönetmeni Aytekin Birkon, Türkiye’de ‘aksiyon starı’ oyunculuğunun Fatih Usta ile yeniden anlam kazanacağını belirtti.

Hollywood’un son teknolojileri ve gerçekçi aksiyon sahneleri ile hafızalardan silinmeyecek olan Fatih’in Fedaisi Kara Murat’ın çekimleri 14 haftada sekiz farklı lokasyonda ( Ayasofya Müzesi, Sümele Manastırı, Trabzon Yaylası ve Karadeniz’in uçsuz bucaksız yeşil alanlarında) ve yaklaşık 4 yıllık bir zaman diliminde tamamlandı.

Filmde döneme ait paha biçilmez gerçek mücevherler ile Fatih Sultan Mehmet’in tahta çıktığında kuşandığı ve yeniçeri işlemesi olan Topkapı Sarayı’nda halen sergilenen özel kılıç bu filmde kullanıldı.
Kostümlerin tamamının elle dikildiği efsane filmdeki dekor amaçlı aksesuarlar ise antika. Fatih Sultan Mehmet’in üzerine el basıp sultanlık yemini ettiği el yazması Kuran-ı Kerim yaklaşık 300 yıllık, sutanlık çadırını süsleyen bakır ibrik ise tam 440 yıllıktır.
Kara Murat’ın köyünün ve Bizans köylerinin sıfırdan inşa edildiği filmde mekan çalışmaları 2 yıl sürdü. Kullanılan büyük otağların kumaşları özel olarak imal ettirildi.
Yaklaşık 2500 kişinin görev aldığı Kara Murat filminde teknik alt yapı ve digital efektler ise Amerikan aksiyon filmleri standartlarında kullanıldı. Film için Amerika’dan özel her biri 50.000 USD değerinde olan Anamorphic lensler getirtildi ayrıca tüm animasyon çalışmaları Hollywood’da yapıldı.

Filmin Yönetmenliğini uzun yıllardır sinema sektöründe kurgu, ses tasarımı, görsel efekt alanlarında uzmanlaşmış Aytekin Birkon üstlendi.

Türk sinema tarihine yeni bir sayfa açacak olan filmin bütçesi ise tam 22.000.000 USD (22MilyonAmerikanDoları)
Fatih’in Fedaisi Kara Murat kullanılan teknikler, gerçekçilik ve bütçesi ile şimdiden Türk Sineması’nda uzun süre kırılmayacak rekorlara imza attı.
“Fatih'in Fedaisi Kara Murat”, Türkiye’de 2015 yılının Ocak ayında, vizyona girecek.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more