Kayıp çocuklar SMS ile bulunacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, kayıp çocukların ve yetişkinlerin bulunabilmesi amacıyla SMS, MMS ve sesli mesaj göndererek kayıp alarmı verecek.

Kayıp çocuklar SMS ile bulunacak


Projeyle ilgili protokol, Emniyet Genel Müdürlüğünde imzalandı.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, törende yaptığı konuşmada, bir devletin itibarının halkına verdiği hizmetle doğrudan orantılı olduğunu, halkına verdiği hizmetin kalitesini artırdıkça vatandaşlarının ona olan güven ve saygısının da artacağını bildirdi.

Türk emniyet teşkilatının 270 bin personelden oluşan kapasitesi ve günün teknolojisini de işin içerisine dahil ederek vatandaşın huzur ve güven ortamında yaşayabilmesi için elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini vurgulayan Lekesiz, “yenilenmeyen yenilir” anlayışından hareketle personeli sürekli çağın teknolojisiyle destekleyerek vatandaşlara en üst düzeyde hizmet vermeye çalıştıklarını kaydetti.

Lekesiz, her insanın ayrı bin dünya, ayrı bir alem olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kayıp bir insanın ailesiyle buluşması bir tek kişi dahi olsa gözardı edilemeyecek mühim bir hadisedir. Türkiye'de yılda yaklaşık 50 bine yakın insan kayboluyor. Bunun 23 bini yetişkin, 27 bini de çocuklardan olmak üzere yılda yaklaşık 50 bin insanımız kayboluyor. Bu yapacağımız çalışmayla, 50 bin insanın mümkünse, kabul edilebilir süre içinde sevenleriyle, ailesiyle buluşması için başlatılan bir proje. Sevenlerin birbirlerine kavuşmalarına, buluşmalarına katkı yapan güzel bir proje.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Mustafa Koç da projenin son derece kıymetli olduğunu belirterek, “Arzum, bu projeye gösterilecek hassasiyet, diğer işlere göstereceğimiz hassasiyet kadar olmalı. Kaybın yakınlarına kavuşmasını sağlamak eminim hepimizi sevindirecek” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından, Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, Türk Telekom Regülasyon Başkanı Ramazan Demir, Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karaçay, Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Kuddusi Yazıcı, Avea Genel Müdür Yardımcısı Tolga Kılıç ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Mustafa Koç, protokolü imzaladı.

“Projede yer almaktan mutluyuz”

Türk Telekom Regülasyon Başkanı Demir, sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerini ve projenin içinde yer almaktan mutlu olduklarını kaydetti.

Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Karaçay, kurum olarak mobil teknolojilerin insan hayatının kolaylaştırmasını önemsediklerini belirterek, “Bu proje bize bir çocuğun ailesine veya bir kişinin sevdiklerine kavuşmasını sağlamamıza vesile olacak. Bu nedenle projeyi çok önemsiyoruz” dedi.

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin ise bu projeye çok önem verdiklerini belirterek, bu proje kaybolan vatandaşlarımıza çok hızlı şekilde ulaşmayı sağlayacak. Sezgin, “Turkcell olarak böyle bir sosyal sorumluluk projesinde rol almaktan çok memnunuz” diye konuştu.

Proje

Hayata geçirilen projeyle kayıp olan çocuk ya da yetişkinle ilgili ihbar geldiği anda ailesinden alınan eşkal bilgisi ve varsa fotoğraf SMS, MMS ve sesli mesajla kısa sürede ilk önce kayıp adresinin olduğu semtteki abonelerle paylaşılacak. Kayıp bulunamazsa, mesaj gönderilecek alan genişleyecek, gerekirse Türkiye genelindeki abonelerle bilgiler paylaşılacak.

Vakalar, Emniyet Genel Müdürlüğü içinde kurulan “Kayıp Alarmı Koordinasyon Merkezi”nde değerlendirilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...