Kıymet Nine parkı kurtardı!

Edirne'deki parkı Kıymet Nine'nin direnişi kazandı.

Kıymet Nine parkı kurtardı!

Edirne’de 75 yaşındaki Kıymet Peker’in, iş makinesinin önünde durarak yıkımını engellediği çocuk parkıyla ilgili mahkeme kararı belli oldu. Edirne İdare Mahkemesi, parkın yıkılmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Türkiye , Kıymet Peker’i, Edirne’de bir çocuk parkının yıkımına engel olmak için iş makinesinin önünde durduğu görüntülerle tanımıştı. El Cezire Türk'ten Murat Eğilmez’in haberine göre, gösterdiği direnişle parkın yıkımını engelleyen 75 yaşındaki Kıymet Peker için güzel bir haber de yargıdan geldi.

Aljazeera’nin haberine göre; Edirne İdare Mahkemesi, “Çocuk parkının yıkılması kamu yararına uygun değildir” diyerek, belediyenin kararının hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Oy birliğiyle alınan kararda, bölgedeki kamu ve yeşil alan ihtiyacını karşılayan dava konusu parselin ticaret alanına dahil edilmesinin kamu yararına uygun olmadığı yönünde görüş bildiren bilirkişi raporuna atıfta bulunuldu. “Bahsi geçen alanın ticaret bölgesine dahil edilmesine ilişkin 05.06.3013 tarihli Edirne Belediye Meclisi kararının, İmar Kanunu'nun ilgili esasları çerçevesinde şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığından hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır” denildi.

YAPI RUHSATI DA HUKUKA AYKIRI

Ayrıca kamu alanı niteliğinde bulunan söz konusu alan için hukuka aykırı olan imar planı değişikliğine dayanılarak yapı ruhsatı verilmesine ilişkin belediye imar işleri müdürlüğünün işleminde de hukuka uygunluk bulunmadığı vurgulandı.

Karar, başta Kıymet Peker olmak üzere tüm semt sakinleri tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...