Koç: Yasak yok hükmünde

CHP Sözcüsü Koç, Meclis’te hiçbir sansürün gerçeklerin üstünü örtemeyeceğini belirtti ve yayın yasağını kınadı

Koç: Yasak yok hükmünde

“Yapay girişimlerle bu dosyalar kapatılamaz. Günü geldiğinde AKP'li bakanlar da, onların arkasındaki siyasi iradeyi temsil edenler de hesap verecektir ki, o gün çok uzak değildir” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, yolsuzluk iddiaları karşısında istifa etmek zorunda kalan AKP'li eski bakanlar Zafer çağlayan, Erdoğan Bayraktar, Egemen bağış ve Muammer Güler ile ilgili TBMM'de açılan soruşturma komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmesine sert tepki gösterdi.

Yayın yasağı veren hakim konuştuYayın yasağı veren hakim konuştu

Koç, bu kararla Meclis faaliyetlerine sansür getirildiğini vurgularken, “Meclis çalışmalarına ilişkin bir tasarruf ancak TBMM Genel Kurulu kararı ile alınabilir. Dolayısıyla bu mahkeme kararı yok hükmündedir” dedi.

Meclis çalışmalarına yönelik bir sansürün Anayasa ve demokrasiye de aykırı olduğunu ifade eden Koç şu değerlendirmeleri yaptı:

ANAYASA VE ULUSLARARASI NORMLARA AYKIRI: Bizim hukuk sistemimiz düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetini Anayasal teminatı altına almıştır. Anayasa'nın 26. Maddesi bu güvenceyi düzenlemiştir. Komisyon çalışmaları hakkında alınan karar uluslararası evrensel hukuk kurallarına da aykırılık teşkil etmektedir.

‘YOK HÜKMÜNDE' BİR KARAR: Parlamentonun çalışma esasları hem İçtüzük'te hem de Anayasa'da açıkça belirtilmiştir. TBMM'nin çalışmalarına yönelik bir gizlilik kararı ancak Meclis Genel Kurulu kararıyla alınabilir. Bunun dışında bir mahkeme kararıyla çalışmalara yönelik gizlilik kararı alınması mümkün değildir. Tersi bir durumun demokrasilerde yeri yoktur. Meclis'in çalışmaları mahkemelerce denetlenemez. Bir Meclis komisyonunun bu çerçevede mahkemeye başvurmasının da hukuki bir dayanağı yoktur. Bu çerçeveden bakıldığında mahkeme kararı yok hükmündedir. Bu girişimi yapan AKP'li komisyon başkanı derhal yarattığı skandalın siyasi gereğini yapmalıdır.

SUÇÜSTÜ YAKALANMA TELAŞI: Tüm bu girişimlerin aslında hem sosyolojik hem de siyasi anlamda bir şeyi ortaya koyuyor: AKP devleti soyarken suçüstü yakalanmıştır. Şimdi bunun görülmemesi, kayıtlara geçmemesi için her türlü hukuksuzluğa başvuruyor. Suçluluk telaşı içinde tüm hukuksuzlukları mübah görüyorlar. Ancak hiçbir sansür gerçeklerin üzerini örtemez. Bakın eski bakanlardan Sayın Bayraktar komisyonda kendisine sorulan 60 sorunun hiçbirine yanıt veremiyor. Bu bile başlı başına bir itiraftır.

BU DOSYALAR KAPANMAZ: Aslında her şey çok açık: AKP ele geçirdiği yargı sayesinde takipsizlik kararları verdirdiği bu dosyaları şimdi de Meclis'in takibinden kaçırmaya çalışmaktadır. Ama unuttukları bir şey var: Bu yapay girişimlerle bu dosyaların üzeri örtülemez. Millet vicdanında bu dosyalar zaten mahkum olmuştur. Günü geldiğinde her dosyanın muhatabı bakanlar da onların arkasındaki siyasi iradeyi temsil edenler de hesap verecektir. O günler çok da uzakta değildir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...