Lüks yat servet bıraktı!

Suudi Arabistan Krallığı'na ait dünyanın en büyük 10'uncu yatı 'Al Salamah', Muğla'nın Marmaris İlçesi'ne geldi.

Lüks yat servet bıraktı!

İçinde kraliyet ailesinden kimsenin olmadığı mega lüks yata demirlediği Marmaris Limanı’nın küçük rıhtımında 400 ton mazot ve gıda ikmali yapıldı.
Üç yıl önce Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sultan Bin Abdülaziz El Suud’un ölümünün ardından kraliyet ailesine miras kalan 139.3 metre uzunluğundaki, 12 bin 234 groston ağırlığındaki Al Salamah bugün sabah saatlerinde Marmaris’e geldi. 50 misafir ağırlayabilecek 22 lüks kabine sahip Al Samalah, marinalara sığmadığı için kruvaziyer limanının küçük rıhtımına yanaştırıldı.

SERVET BIRAKTI

Toplam 1 kaptan, 2 kaptan yardımcısı ve 8 personelin görev yaptığı, içinde iki kütüphane, tam donanımlı poliklinik, hamam, sauna, spor salonları, sinema salonu, SPA ve dinlenme odaları bulunan, 300 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen Al Salamah’a yakıt ikmali yapıldı. İzmir’deki Aliağa Rafinerisi’nden 2’si kara, 1’i ise denizden gelen 4 tanker, yaklaşık 3 saatte yatın tankına 400 bin litre gümrüksüz yakıt doldurdu. Mazot için yaklaşık 900 bin lira ödendiği belirtildi. Gıda ve erzak alımı, resmi evrak masrafları ve liman için ödenen bedelle, yatın Türk ekonomisine katkısının 1 milyon TL’yi aştığı kaydedildi. Marmaris Liman İşletme Anonim şirketi yetkilileri, içinde kraliyet ailesinden kimsenin bulunmadığı mega yatın ilçeden ne zaman ayrılacağının gizli tutulduğunu bildirdi. 2013 yılında, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sultan Bin Abdülaziz El Suud’un varisleri tarafından 280 milyon dolara satışa çıkarılan yatın satılıp, satılmadığı sır gibi saklanırken ‘Al Salamah’ adı hala Suudi Arabistan Kraliyet ailesiyle anılıyor. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...