Mahalleliden 2B eylemi

Zonguldak’ta 4 mahallenin sakinleri toplanarak, evlerinin 2B kapsamındaki rayiç bedellerinin yüksek olmasını protesto etti.

Mahalleliden 2B eylemi

45 bini aşan nüfusu barındıran Tepebaşı, Yeşil Mahalle, İnağzı, Yeni Mahalle sınırlarında orman vasfını yitirmiş arazi üzerinde evi bulunan kalabalık vatandaş topluluğu; 2B Yasası kapsamında arazilerinin rayiç bedellerinin fahiş fiyatlardan belirlenmesini protesto etti. Sırf denizi görüyor diye Antalya gibi turistik bölge muamelesi yapıldığını ileri süren mahalle sakinleri, yetkililere seslerini eylem yaparak duyurmaya çalıştı.

Siyasilerin oy toplarken geldikleri gibi 2B konusunda yardımcı olmadıklarını anlatan mahalle sakinleri, “Oy almaya gelince bize saatlerce yalvarıyorlar. Şimdi bize yardımcı olsunlar. Tapularımız çok pahalıya geliyor. Biz kesinlikle ödeyemeyiz. 100 bin lira değer biçtiler. Ben çocuklarımın kömür parasını ödemekte zorlanıyorum, bu parayı nasıl ödeyeceğim? Seçim zamanı gelip bize oy için yalvarıyorlar. Şimdi niye yardımcı olmuyorlar bize? Çocuklarım ödeyemiyor, durumlarımız iyi değil. Ölelim bari biz.” diye tepki gösterdi.

Madenci anıtında toplanarak ‘Burası Zonguldak, Sarıyer değil' ve ‘2B Yasası, bize düştü tasası' şeklinde sloganlar atan vatandaşlar; ‘İşgalci değiliz, hak sahibiyiz', ‘2B yüreğimizin yarası oldu', ‘Torunlara da borç bırakmayalım' ve ‘Rabbim! Taşıyamayacağım yükü yükleme' yazılı dövizler taşıdı.

Tepebaşı Mahallesi Muhtarı Mustafa Akkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahallede en düşük rayiç bedelin 170 liradan başladığını ve bu rakamları, çoğunluğu emekli olan ailelerin ödemesinin mümkün olmadığını kaydetti. Akkaya, “2B sorunlarımız had safhada. Rayiç bedellerimiz çok yüksek. Bu nedenle buraya geldik. Vatandaşlar olarak hiçbirimiz bunu alamayız. Tepebaşı mahallemiz başta olmak üzere Yeni Mahalle, Yeşil Mahalle ve İnağzı Mahallesi olmak üzere çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Çözülünceye kadar da meydanlarda olacağız. Büyükşehirlerde Antalya, Alanya, Muğla, Marmaris ve İstanbul bölgelerinde çözülüyor da bizde niye çözülmüyor?” dedi.

“BİR MAHALLEDE 21 TL, BİTİŞİĞİNDEKİ MAHALLEDE 170 TL”

Mahalle sakinleri adına basın açıklaması yapan Kemal Aydın, “Bölgede halen Bağlık Mahallesi ismi ile bulunan mahallemizde 6831 sayılı 2B yasası kapsamında 21 TL gibi bir rakamla satışı tamamlanmıştır. Geriye kalan 4 mahallenin ise 2009 yılında Zonguldak Belediyesi'nin, bazı sokakların emlak değerlerini aşırı yüksek tutmasından kaynaklanan zulmü devam etmektedir. 21 TL'den satılan Bağlık Mahallesi’ne bitişik Tepebaşı Mahallesi 170 TL'den satılmak istenmektedir. Mülkiyeti hazineye ait olan Ontemmuz, Birlik ve Karaelmas mahallelerinde sadece 500 TL gibi meblağlarla vatandaşlarımız tapularına kavuşurken, bizlere reva görülen haksızlık zulümdür. Takdir edilen bu rakamları mahalle sakinlerinin ödeme imkanı yoktur. Kredi için müracaat ettiğimiz bankalar, evlerimizin bu değerde olmaması nedeniyle kredi vermemektedir. Geliri ile günlük yaşamını zar zor karşılayan mahalle sakinleri, tefecilerin eline düşmekten başka çaresi kalmamıştır.” şeklinde konuştu.

“ZONGULDAK'IN KIRSAL MAHALLESİNİ ANTALYA İLE KIYASLIYORLAR”

Zonguldak'ta deniz görmekle Antalya'da turistik bölgede denizi görmeyi eşdeğer tutanlara tepkisini dile getiren Aydın, şunları söyledi: “Maruz kaldığımız bu haksızlığı, yöre milletvekillerimizin katkılarıyla Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne taşıdık. Genel Müdürlük'ten, Zonguldak'a inceleme yapmak üzere gönderilen mali uzmanlar, Zonguldak'ta denizi görmekle Antalya'da denizi görmeyi eşdeğerde tutarak durumu daha da kötüye taşımıştır. Bizleri Ankara'dan Anadolu'ya şaşı bakan bürokratların zulmünden kurtarmanızı bekliyoruz.”

Daha sonra Gazipaşa Caddesi’nde sloganlar atarak yürüyüş yapan mahalle sakinleri, dev Türk bayrağı açtı. Valilik önüne yürüyen vatandaşlar, konuşmaların ardından dağıldı. Polis, valilik önünde güvenlik önlemi aldı. (CİHAN)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...