Malbora: Toprak kaybediyoruz

TEMA Vakfı Manavgat Şube Başkanı Şenay Malbora, ülkede her yıl 1 milimetre toprak kaybettiğimizi söyledi.

Malbora: Toprak kaybediyoruz


En yaygın ve etkili erozyon türünün su erozyonu olduğunu belirten Malbora, ülke topraklarının yüzde 90’ının erozyana maruz kaldığını kaydetti. 17-23 Kasım Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında açıklamada bulunan Malbora, erozyon, arazi yüzeyinin koruyucu bitki örtüsünden yoksun bulunduğu bölgelerde sıklıkla görüldüğünü ifade etti.

Sel suları mezarlığa dayandıSel suları mezarlığa dayandı

Erozyona en hassas araziler, bitki örtüsünden en yoksun alanlar olan tarım arazileri olduğunun altını çizen Malbora, dünyada tarım arazilerinin yıllık ortalama 24 milyar tonu, erozyon sebebi ile yok olduğunu kaydetti.
Toprak ekosisteminin en hayati kısmı, toprağın üst kısmının olduğunu, bitki beslenmesinde büyük önemi olan organik maddenin biriktiği, ayrıştığı ve su ile birlikte bitkinin köklerine ulaştığı yer burası olduğuna dikkat çeken Malbora, “Ülkemizde her yıl ortalama 1milimetre, 10 yılda 1 santim toprak kaybediyor. Bir santim kalınlığında bir toprak tabakasının oluşması için en az 300 ile bin yıl arasında bir süre gerekiyor. Dünyada kuraklık 4 milyar hektardan fazla alanı ve 110 ülkede yaşayan 1,4 milyar insanın hayatını tehdit ediyor. Ülkemizde tatlı suyunun yüzde 70’ini tarımsal üretimde kullanıyor. Bu suyun yüzde 80’ini tasarruflu olmayan vahşi sulama sistemleri ile tüketiyor. Yüksek oranda su kullanımı nedeniyle topraklarımız tuzlanıyor ve su varlıklarımız hızla azalıyor. ” diye konuştu.

“IŞİD'in İslam ile alakası yok”

Su varlıklarının sürdürülebilir olmayan kullanımı ve iklim değişikliği gibi insan faaliyetinden kaynaklı etkiler hem kuraklığın sıklığını ve şiddetini artırıyor hem de yağış rejimlerini değiştirerek ani yağışların artmasına neden olduğunu dile getiren Malbora, kuraklık, toprağın yani toprak içindeki yaşamsal döngünün bozulmasına neden olduğunu, bozulan toprak, erozyona karşı daha hassas hale geldiğini, ani yağışlar ise, toprağın su erozyonu ile akıp gitmesine sebep olduğunu kaydetti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...