MEB’den uyuşturucu genelgesi

Milli Eğitim uyuşturucuyla mücadele için okullara genelge yayımladı

MEB’den uyuşturucu genelgesi

Gençler ve çocuklar arasında her geçen gün artan madde bağımlılığı ile mücadele eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye'deki bütün okullara genelge göndererek rehber öğretmenleri göreve çağırdı. Genelge kapsamında MEB'e bağlı Rehberlik ve Araştırma merkezlerinde görevli psikolojik danışmanlar tarafından eğitim alacak olan lise ve ilköğretime bağlı rehber öğretmenler, daha sonra okul yöneticileri, diğer öğretmenler ve ailelerle birlikte uyuşturucuyla mücadelede bir yol haritası oluşturacak.

İzmir'deki rehber öğretmenlere yönelik eğitimlerden biri de Yaşar Üniversitesi'nin evsahipliğinde veriliyor. MEB Konak ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde görevli psikolojik danışmanlar Özge Ekim, Abdullah Alyaprak, Nur Furtun Sökmen ve Hülya Akman tarafından Selçuk Yaşar Kampüsü'nde verilen eğitimlerde Güzelbahçe, Narlıdere, Balçova ve Konak bölgelerinde görevli 250 rehber öğretmene ulaşılacak. Eğitmenler, madde bağımlılığıyla mücadele konusunda fikir alışverişinde bulunacak.

Rehber öğretmenlerle görüşmelerin ardından ailelere ve madde bağımlısı öğrencilere de ulaşılacağını belirten Psikolojik Danışman Ekim, hedeflenen çalışmalar için şu bilgileri verdi: “Madde bağımlılığı ile mücadelede öğretmenler, veliler ve öğrencilerle birlikte hareket ederek, birtakım bilgilendirme ve önleme çalışmalarının gerçekleştirilmesi planlandı. İlk etapta rehber öğretmenlerle biraraya gelip önlem olarak neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz. Daha sonra risk altında olan öğrencilerin, rehber öğretmenler ve okul yöneticilerinden oluşan bir ekiple ailelerinin ziyaret edilmesi planlandı ancak öğrenci risk grubuna girmeden önce de alınması gereken önlemler var. Öğrencilerin stresle başa çıkma, öfke yönetimi gibi konularda desteğe ihtiyacı olduğu unutulmamalı. Önce bu ihtiyaçlarını karşılamalıyız ki uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımına ihtiyaç duymasınlar. Daha sonra gerçekleştirilecek çalışmalarda ise kaç öğrencinin madde bağımlısı olduğu tespit edilmeye çalışılacak. Bu öğrencilerin, farklı rehber öğretmenlerle de temas kurması sağlanacak.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...