Sözcü Plus Giriş

Meclis 1 Ekim'de açılıyor. Yeni yasama yılına 1 Ekim'de başlayacak olan Meclis'te Recep Tayyip Erdoğan ilk kez Cumhurbaşkanı olarak yeni yasamı yılı açış konuşmasını yapacak. Meclis'in ilk işi ise süreleri sona erecek olan Irak ve Suriye tezkereleri olacak.

-ERDOĞAN YASAMA YILININ AÇIŞ KONUŞMASINI YAPACAK-
Yeni yasama yılı nedeniyle ilk tören TBMM Atatürk Anıtı'nda yapılacak. Meclis Genel Kurulu 1 Ekim 2014 Çarşamba günü saat 15.00’te toplanacak.
Birleşimi açacak olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, sunuş konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Kurul'a takdim edecek. Erdoğan ilk kez cumhurbaşkanı olarak yasama yılı açış konuşmasını gerçekleştirecek.
TBMM Başkanı saat 19.00'da da yeni yasama yılı nedeniyle bir resepsiyon da verecek.

-CHP'DE SEÇİM HEYECANI-

CHP'de 1 Ekim'de Meclis'in açılmasıyla birlikte seçim heyecanı yaşanacak. 1 Ekim'de yapılacak seçimli grup toplantısında; bir grup başkanvekili, 3 grup yönetim kurulu üyeliği, bir grup disiplin kurulu üyeliği, bir grup denetçiliği için seçim yapılacak.

-MECLİS'İN İLK İŞİ TEZKERELER OLACAK-
2 Ekim Perşembe günü toplanacak olan Meclis Genel Kurulu'nda Irak ve Suriye tezkereleri görüşülecek. Tezkerelerin görüşmelerinin “kapalı” mı “açık” mı olacağına ilişkin 29 Eylül Pazartesi günü AK Parti Grup başkanvekilleri kendi aralarında bir toplantı yapacak.
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da, “Tezkere görüşmesinin açık ya da kapalı olup olmayacağına ilişkin” de, “Pazartesi günü AK Parti grup başkanvekilleri olarak bir toplantı yapacağız. Daha sonra da diğer siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle bir araya geleceğiz. Bu konuda onlarla da bir istişare yaparak pazartesi günü bu konuları netleştireceğiz” açıklamasını yaptı.

-MECLİS'TE BAYRAM MOLASI-
2 Ekim'de Irak ve Suriye tezkerelerini görüşecek olan Meclis çalışmalarına Kurban Bayramı arası verecek. Genel Kurul'un 14 Ekim Salı gününe kadar çalışmalarına ara vermesi bekleniyor.

-BAYRAM SONRASI MECLİS YOĞUN ÇALIŞACAK-
Bayram sonrasında Genel Kurul'da Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin görüşülmesi bekleniyor.
Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi de 1 Ekim'de Meclis'in açılmasıyla birlikte komisyon gündemine gelecek.(ANKA)