‘Meclis translar için adım atmalı’

Tanal, 20 Kasım Nefret Cinayeti Mağduru Transları Anma Günü nedeniyle Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

‘Meclis translar için adım atmalı’

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, trans bireylerle birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, “Bugün Meclis'e gelen hanımefendi arkadaşımız erkekler tarafından üstü aranmaya çalışılmaktadır. Netice itibarıyla bir hanımefendinin erkek polis tarafından aranması insan onurunun ihlali anlamına gelir” dedi.

Tanal’ın “20 Kasım Nefret Cinayeti Mağduru Transları Anma Günü” nedeniyle TBMM'de düzenlediği basın toplantısına bazı trans vatandaşlar da katıldı.
Trans vatandaşların mağdur edildiğine işaret eden Tanal, “Nefret suçlarıyla ilgili düzenlemeler yapılırken trans olan insanlarımız nefret suçları kapsamının içine alınmadı” dedi.

Tanal, trans vatandaşların ayrımcılıktan korunabilmesi için TBMM'ye de yükümlük düştüğünü belirterek, “Hastaneler de ayrımcılık yapılmakta, okullarda ayrımcılık yapılmakta kötü muamelelere maruz kalmakta. Bunun en canlı örneği bugün Meclis'e gelen hanımefendi arkadaşımız erkekler tarafından üstü aranmaya çalışılmaktadır. Netice itibarıyla bir hanımefendinin erkekler tarafından erkek polis tarafından aranması insan onurunun ihlali anlamına gelir” dedi.

-ANAYASA TALEBİ-
Basın toplantısında konuşan Pembe Hayat Derneğinden Buse Kılıçkaya, “Anayasanın ayrımcılık maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanımlamalarının girmesini talep ediyoruz” dedi.
Son 12 ay içeresinde tüm dünyada 226 trans bireyin nefret cinayetinde öldürüldüğünü ifade eden Kılıçkaya şöyle dedi:
“Trans kadınlara devlet seks işçiliği yapmaktan başka yol bırakmıyor. Seks işçisi trans kadınlar birlikte oldukları insanla ya da suç çeteleri tarafından öldürülüyor.
Bütçe planlamalarının yapıldığı şu günlerde Meclis’ten toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçenin çıkmasını talep ediyoruz.” (ANKA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...