Sözcü Plus Giriş

Meclis’te Dombıra tartışması

14:29 -
Meclis’te Dombıra tartışması

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

Başbakan Erdoğan’ın Ankara Arena’da düzenlediği toplantıda ilk kez dinlettiği seçim şarkısı olan Nogay Türklerine ait ‘Dombıra şarkısı sosyal medyada tartışma yaratmış ve bu tartışma dün TBMM genel kurulunda da sözlü düelloya dönüştü.

MHP Grup Başkanvekili ve Tarihçi Yusuf Halaçoğlu ile AKP’li vekiller arasında tartışmaya neden oldu işte o tartışmanın diyalogları :

YUSUF HALAÇOĞLU Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; grup başkan vekili arkadaşımız dombıradan bahsediyor ama dombıranın ne demek olduğunu da bildiğini zannetmiyorum. Şimdi, onu bir yana bırakalım. Ama şurası muhakkak ki: Milliyetçi Hareket Partisinin zannediyorum tüzüğünden de haberi yok, sadece hayallerle yaşandığını ifade ediyor.

YUSUF HALAÇOĞLU Ya yerinizde konuşmakla bir şey ifade edemezsiniz. Şimdi, her şeyden önce şunu herkesin çok iyi bilmesi gerekir: Bir defa “Türklük” denildiği zaman ne anlama geldiğini iyi bilmeniz gerekir. Zira Sayın Başbakan “Milliyetçiği ayaklar altına aldım.” derken daha sonra, yani bir hafta sonra bunu düzeltme yoluna gidip “Efendim, ben şunu demek istemiştim.” diye tevil eden bir durum ortaya koymuştur.

Şimdi, bunu siz Türklük adına çıkardıysanız, siyasi beste olarak ortaya çıkardıysanız dombırayı… Aslında “dombıra”nın ne demek olduğunu ben size söyleyeyim: Dombıra bir Nogay müziğidir ve dombıra bir telli sazdır. Dolayısıyla Türkler arasında, Türk devletlerinde sıkça da kullanılan bir alettir.

AKP’Lİ ÜNAL KACIR Tamburaya benzer mi tamburaya?

MHP’Lİ YUSUF HALAÇOĞLU Tamburla hiç alakası yok, hiç tamburla alakası yok. Dombıra çok farklıdır.

CHP’Lİ ALİ RIZA ÖZTÜRK Müzik bilgisi yok.

YUSUF HALAÇOĞLU Bilginiz olmadığı için tamburayla karıştırırsınız tabii ki çünkü dombıra başka bir şeydir. Yani yapmayın Allah aşkına.

AKP’Lİ MUSTAFA ELİTAŞ Hocam, bravo, tebrik ediyorum.

YUSUF HALAÇOĞLU Hayır, “tambura” diye soruyor, “Tamburayla aynı mı?” diye soruyor.

AKP’Lİ ÜNAL KACIR Kaç telli, kaç telli? Kaç teli var?

AKP’Lİ MİHRİMAH BELMA SATIR Hocam, neticede şarkı mükemmel. Meydanlar inleyecektir, meydanlar inleyecek, bu kadar basit!

YUSUF HALAÇOĞLU Şimdi, şarkı çalabilirsiniz, ne söylerseniz söyleyin, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

AKP’Lİ MUSTAFA ELİTAŞ Aynen öyle, doğru.

YUSUF HALAÇOĞLU Siz tutarsınız -tabii, alkışlayın lütfen- çünkü siz gidersiniz Diyarbakır’da Barzani’yle, Şivan Perver’le bunlarla birlikte olursunuz, ondan sonra da gelip burada konuşursunuz.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more