Reklamsız Sözcü

Mehmet Ayvalıtaş davasında arbede

Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüyle ilgili görülen dava 21 Mayıs'a ertelendi.

14:36 -
Mehmet Ayvalıtaş davasında arbede

Gezi Parkı olayları sırasında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş davası olaylı başladı, olaylı bitti. Bugünkü duruşmanın sona erdiğini söyleyen mahkeme heyeti Ayvalıtaş ailesinin avukatlarının tepkisi ile karşılaştı. Avukatların, talepleri olduğunu hatırlatmasına rağmen heyet duruşmanın sona erdiğini bildirdi. Bu sırada izleyici bölümünde bulunan bazı kişiler heyetin bulunduğu bölüme plastik şişe fırlattı. Heyet salonu terk etti. Salondan çıkan izleyiciler koridorda slogan attı.

ACILI AİLELER AYVALITAŞ İÇİN BULUŞTU

Mehmet Ayvalıtaş Davası’na destek için gelenler adliye önünde bir araya geldi. Gezi Parkı direnişinde öldürülen Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük de geldi. Berkin Elvan’ın babası ve Abdullah Cömert’in abisi de davaya destek olmak için adliyeye geldi. Adliye önünde Gezi Parkı direnişine hayatını kaybedenlerin isimleri okunarak “Burada” diyen kitle daha sonra “Her yer Taksim her yer direniş”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atıldı.

CHP MİLLETVEKİLLERİ DE ADLİYEDE

Mehmet Ayvalıtaş Davası’na destek için CHP İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sabahat Akkiraz adliyeye geldi. CHP milletvekilleri Tanal ve Akkiraz, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ile görüştü.

KAPIDA ARBEDE

Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada izdiham yaşandı. Duruşma salonuna girmek isteyenlerin sayısının çokluğu nedeniyle kapıda arbede yaşandı.

AVUKATLARDAN SALON İTİRAZI

Salonun küçük olduğunu belirten avukatlar, daha büyük bir salonda duruşmanın görülmesini istediler. Duruşma salonunda Ayvalıtaş ailesi, hem Mehmet ‘in hem de oğlunun ölümüne dayanamayan ve kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Fadime Ayvalıtaş’ın resimlerini ellerinden bırakmadılar.

HAKİM: YETERİ KADAR MÜSAMAHA GÖSTERDİM

Duruşma başladı. Avukat yoklaması yapıldı. Mahkeme heyeti ve avukatlar arasında Mahkeme Başkanı’nın “yeteri kadar müsamaha gösterdim” demesi üzerine tartışma yaşandı. Muharrem Ayvalıtaş, annesi Fadime Ayvalıtaş’ın fotoğrafını havaya kaldırarak mahkeme heyeti ve seyircilere gösterdi.

DURUŞMA 21 MAYIS’A ERTELENDİ

Hakim duruşmanın bittiğini söyledi. Duruşma 21 Mayıs’a ertelendi. Salondakiler heyetin bu kararını yuhalayarak salonu terkediyor. Duvarlara vuruldu. Mahkemenin davayı 21 Mayıs’a erteleme kararı sonrasında adliyede sloganlar atıldı.

TAKSİM DAYANIŞMASI ÇAĞRI YAPTI

Taksim Dayanışması Mehmet Ayvalıtaş ve geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren annesi Fadime Ayvalıtaş için tüm duyarlı vatandaşları 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma için Kartal Adliyesi’ne çağırdı. Hazırlanan iddianamede kazanın gerçekleştiği MOBESE görüntülerine yer verilmemiş, avukatlar bu duruma itiraz etmişti. Bir önceki duruşmada polisin biber gazlı müdahalesi sonucu adliye önünde Gezi Şehitleri’nin aileleri gaza maruz kalmıştı. Sol basının alınmadığı duruşmada sözlü ve görüntülü kaydının alınması, polisin dışarı çıkartılması ve büyük duruşma salonu tahsisi talepleri de mahkeme tarafından reddedilmişti. Evlat acısına dayanamayan anne Fadime Ayvalıtaş 12 Aralık’ta kalp krizi geçirerek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:38 05.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more