MERS virüsü hakkında bilinmeyenler

MERS nedir? MERS virüsü ölümcül müdür? MERS virüsü belirtileri nelerdir? MERS virüsünden nasıl korunulur? İşte MERS için en çok sorulan 10 soru ve cevabı.

MERS virüsü hakkında bilinmeyenler

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay, son günlerde paniğe sebep olan MERS hastalığı ile ilgili en çok sorulan 10 soruya cevap verdi.

1-MERS virüsü nedir?
Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS) viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalık etkeni zarflı, tek pozitif RNA sarmallı orta büyüklükte virüs olan corona virüsler tarafından meydana getirilmektedir.

2- MERS cov kaynağı nedir?
Virüsün nereden geldiği, bulaşma yolu, kuluçka dönemi ve bulaştırıcılık süresini kesin olarak bilmiyoruz. Bununla birlikte, muhtemelen hayvansal kaynaklardan geldiği düşünülmektedir. MERS-CoV virüsü, insanlarda ek olarak Katar, Umman, Mısır ve Suudi Arabistan’da develerde bulunmuştur. Yarasalar ve diğer hayvanların MERS-CoV epidemiyolojisinde muhtemel rolü olabilir.

3- MERS hastalığı nasıl yayılır?
MERS-CoV, hastayla yakın temas içinde bulunanlara yayılır. Enfekte kişilerden hastane gibi sağlık tesislerinde diğer hastalara yayılma olasılığı bulunmaktadır. Hastalığın yayılması da epidemiyolojisi ile ilgilidir. Tüm bildirilen olgular ve Arap Yarımadası yakın ülkelere bağlantılıdır. Çoğu kişide Arap Yarımadası’nda yaşayan ya da hasta olmadan önce son Arap Yarımadası’na giden hastalardır. Birkaç kişi son zamanlarda Arap Yarımadası, İtalya ve Romanya’ya virüslü bir kişi ile yakın temas ettikten sonra MERS-CoV ile enfekte oldu. MERS-CoV kişiden kişiye nasıl yayıldığını anlamak için birçok ülkede olgu kümelerinin araştırmaları devam ediyor. Yayılımı daha iyi anlamak için bu çalışmaların sonuçlarına ihtiyacımız var.

4- MERS hastalığına bağlı semptomlar nelerdir?
MERS için kuluçka dönemi 2-14 gündür. MERS-CoV enfeksiyonuna sahip olduğu belirlenen kişilerde ağır akut solunum yolu hastalığı bulguları olabilir. Hastalarda ateş, öksürük, nefes darlığı ve bazı hastalarda ishal ve bulantı, kusma gibi gastrointestinal semptomlar görülebilir.

MERS-CoV enfeksiyonuna sahip olduğu belirlenen hastaların bir kısmı (yüzde 21) hiç semptomsuzdu ya da çok hafif bulgularla (soğuk algınlığı benzeri) seyretti. MERS enfeksiyonu geçiren diğer bazı hastalarda ise ciddi komplikasyonlar (pnömoni ve böbrek yetmezliği) gözlendi. Ancak MERS COV enfeksiyonu geçirenlerin yaklaşık yüzde 30'u ölümle sonuçlanmaktadır. Ancak ölen insanların çoğunda altta yatan bir sağlık sorunu saptanmıştır. Ayrıca, ölüm görülme riski yaşla doğru orantılıdır. Hastalığa bağlı ölüm hızı 50 yaş için yüzde 38 iken 60 yaş için 75'dir.

5- Hastalık kimlerde ağır seyreder?
Altta yatan ciddi hastalığı olanlar hastalanmada ve bulaşmada daha fazla rol oynar. Öncesinde ciddi hastalığı olanlar; bağışıklık sistemleri zayıflamış olan kişiler, diyabet, kanser ve kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlarda hastalık şiddetli geçirilebilir. 16-Ekim-2014 itibarıyla dünya genelinde 877 vaka saptanmış ve 317 ölüm bildirilmiştir.

6. MERS-cov olası ve kesin vaka tanımı nasıl yapılır?
Olası vaka tanımı: Akut ciddi solunum yetmezliği ve/veya akciğer infiltrasyonları olan ve vaka görülen ülkelere, son 14 gün içerisinde seyahat öyküsü bulunan ve/veya vaka görülen ülkelere seyahat öyküsü bulunan bir kişiyle seyahat dönüşünden sonraki 14 gün içerisinde yakın temasta bulunup, semptomları bu temastan sonraki 14 gün içerisinde gelişen kişiler olası vaka olarak tanımlanır. MERS-CoV kesin vaka tanımı: Olası vaka tanımına uyan olgulardan laboratuvar yöntemlerle MERS-CoV saptanan olgular.

7- Hastalığın laboratuvar belirtileri nelerdir?
Lökopeni, lenfopeni, Trombositopeni, ALT ve AST yükseklikleri, LDH yüksekliği, üre kreatinin yükseklikleri, DIC ve hemoliz bulguları görülür. Olguların nerdeyse hepsinde akciğer grafisinde minimalden büyük patolojiler vardır. Tanı için en uygun örnekler: Nazofaringeal ve orofaringeal swab ya da nazofaringeal aspirat, balgam, endotrakeal aspirat, BAL gibi örneklerde rRT-PCR ve Nükleik asit sekanslama ile kesin tanı konulması önerilmektedir.

8- Mers olan biri ile yakın temas olursa ne yapmalıyım?
Son 14 gün içinde teyit MERS vakaları ile yakın temas olursa, sağlık sağlayıcısına başvurmanız önerilir.

9- Hastalığın spesifik tedavi ya da aşısı var mıdır?
Hastalığın spesifik tedavisi yoktur. Lisanslı bir aşı mevcut değildir.

10- Hastalığın kontrolünde ne yapmalı?
MERS-COV enfeksiyonu şüphesi taşıyan bir hasta ile karşılaştığında enfeksiyon kontrol önlemlerine uyulmalıdır. Bu hastalar izole edilmelidir. Bu hastalara bakım veren sağlık personeli de kişisel bariyer koruma önlemlerine uymalıdır.

Havayolu izolasyon önlemi alınmayan pek çok durumda salgın görülmemiştir. Virüsün 1 metreden daha uzak mesafede bulaşabildiği tartışmalıdır. Çoğu durumda cerrahi maskenin koruyucu olduğu bildirilmektedir. Ancak solunum yolu ile taşınabileceğini savunanlar da vardır.

Mers'ten peçeteyle korundular Mers’ten peçeteyle korundular
Sakarya'da MERS şüphesi!Sakarya’da MERS şüphesi!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...