Reklamsız Sözcü

Metro sistemi plansızlıktan aksıyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, yeni açılan metro ile başlayan sıkıntıları değerlendirdi.

16:48 -
Metro sistemi plansızlıktan aksıyor

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Şubat sonunda genel kurulunu yapacak. Ankara'da mimarlar Genel kurulu halka açıyor, kentlilerle birlikte yapıyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan 21-23 Şubat tarihlerinde yapılacak Genel Kurul'a kentlileri davet etti. Hakkan: “ yürüttüğümüz, kent mücadelesini Ankaralılarla birlikte tartışmaya açıyoruz. Cumartesi günü üyelerimizle, mimarlarla Genel Kurulumuzu yapacağız. Cuma günü ise tüm sorunlarını Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile paylaşan, kentliler olacak. 21 Şubat'ta Genel Kurul'da Hacıbayram esnafı, Ankara milletvekilleri, Dikmen barınma hakkı meclisi, ODTÜ ve Yüzüncüyıl insiyatifleri, Sekreteryasını yürüttüğümüz Başkent Dayanışması temsilcileri, Büyükşehir Belediye Başkanı adayları, Belediye başkanları, Gezi direnişinden sonra alanlarda kent sorunlarını paylaştığımız forumlar bizlerle birlikte Genel Kurul'da olacak ve sözlerini söyleyecek. Ankara kentinden kent divanı oluşturacağız. Kente güzel yansımaları olacağını düşünüyorum” dedi.

Mücadelenin aktörleriyle genel kurul'a doğru

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan: “ Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin kent mücadelesi'nin mutfağında çok fazla aktör rol aldı. Büyük bir emekle mücadele eden kent aktörleri ile sürecin tartışılmasını önemsiyoruz. Kentlilerin hem dönemin değerlendirilmesi, hem ülke sorunlarında,hem kent sorunlarında yol gösterici olmasını istiyoruz. Genel Kurulumuzu halka açarak, halkın değerlendirmesini ve çıkan sonuçlarla kent mücadelesinin şekillenebileceğini öngörüyoruz. Çıkan sonuçlar bir sonraki dönem için eylem planı olarak bir sonraki gün yapılacak genel kurula sorulacak. Milletvekillerinden, Belediye Başkanları ve forumların bir arada kent mücadelesi için kent gündemi ile toplanıp tartışması önemli. 2012-2014 teması “direnişin ve umudun başkenti” eylem planıydı. Yeni dönemin eylem planında ise “ülkemize özgürlük, demokrasi ve barış gelene kadar mücadeleye devam” şiarıyla yürüyecek. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel Kurulu'nda herkesin bir kürsüsü var. kürsü almaya tüm kentlileri bekliyoruz.”

Candan, dönemin mücadele karakterine uygun olarak ilk kez seçimleri Saraçoğlu Mahallesi'nde Namık Kemal Ortaokulu'nda yapacaklarını sözlerine ekleyerek, “ Adaletten yoksun bir ülkede salt bir mimarlık mesleğinden bahsetmek mümkün değil, eğer adalet yoksa AOÇ için açılan 25 davada da adalet olmuyor, eğer adalet yoksa Saraçoğlu Mahallesi'nde de adalet yoktur. Baskı koşullarında, özgürlüğe ve demokrasiden bahsetmek ne kadar zorsa mimarlık mesleğini yapmak da o kadar zor. Meslek alanlarımız adalet, özgürlük, demokrasi ve barıştan etkileniyor. “ ifadelerini kullandı.

“Metro sistemi plansızlıktan aksıyor”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, yeni açılan metro ile başlayan sıkıntıları da değerlendirdi. Hakkan: “Metro için endişelerimizi dile getirdik. Altyapı sorunları ile karşılaşılacağını biliyorduk, bütün seferler on beş dakikalık rötarlarla sistemin alt üst olduğu ortada. Metro plansızlıktan aksıyor. Umarız bunlar daha önceden hesaplanmıştır. Kent artık 20 yıl önceki kent değil ve vaat edilenden geride bir süreçte yer alıyor. 20 yıl önce yapılan ulaşım planlarının hepsi boşa düştü. 20 yılda artan yoğun nüfus gibi birçok girdi var ama bu girdiler planlara yansımıyor. Plansızlıktan kastımız bu. Dünya kentlerinde tek hat üzerinden giden metrolar yok. Keçiören ve Çayyolu metrosunda da aynı altyapı sorunları ile karşılaşılabilir. ”

Melih Gökçek’in plansızlığı

Candan: “ Sincan – Batıkent metrosu, Batıkent – Kızılay metrosunun tek hatta yolcu kapasitesini artırmak anlamına geliyor. Batıkent – Kızılay metrosuna yük biniyor. Doluluk oranı arttı. Beklenmeyen kapasite artışıyla raylar üzerine de yük biniyor. Sabahları insanları işe gidiş gelişlerinde geç kalıyor, bizim de batıkentte oturan personelimiz her sabah bir buçuk saat geç kalıyor. Bunun nedeni de insanların hayatından zaman çalan Melih Gökçek'in plansızlığıdır. Batıkent'te oturan halkın ulaşımı kolaylaştırmak yerine, zorlaştırmaya başladı. Ankara'da kentin altı demir ağlarla örülebilirdi. Kızılay'a tek hatla yük bindirmek yerine cumhuriyet döneminde tüm ülkenin demir ağlarla örüldüğü gibi bir çok hatla 20 yılda örülebilirdi. ” Şeklinde konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more