Reklamsız Sözcü

Mimarlar Ankara’ya sahip çıkıyor

Mimarlar, Ankara'nın mimarlık ve kent kültürünü toplumla buluşturmak için, kent içi yürüyüş rotaları belirlemek için kolları sıvadı.

android-time 09:54
Mimarlar Ankara’ya sahip çıkıyor
Mimarlar, Ankara'nın mimarlık ve kent kültürünü toplumla buluşturmak için, kent içi yürüyüş rotaları belirlemek için kolları sıvadı.

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Cumhuriyet'in erken döneminin mimari mirası, vadiler, kültürel miras, endüstri mirası, alanlarına yönelik hazırlanan yürüyüş rotaları ile mimarlık kültürünün paylaşılması hedefleniyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyelerine, mimarlık öğrencilerine ve kentlilere açık olarak düzenlenecek yürüyüş rotalarına mimarlar rehberlik edecek. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Kent Yürüyüşçüleri ekibi ile, Başkent Ankara’nın kendi mirasını toplumla buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

KIZILAY’DA TURİST GÖREN VAR MI?

Atatürk Bulvarı, Ulus Bölgesi, Endüstri Mirası ve Vadiler için yürüyüş rotası oluşturduklarını ifade eden Candan, “herkesin yaşadığı yere dair bilgisinin olması oldukça önemli.Saraçoğlu Mahallesi Kızılay’ın ortasında bir nefes alanı ve Cumhuriyetin ilk toplu konutu, peyzaj açısından yapılar açısından,oldukça değerli. Kent yürüyüşçüleri olarak ilk rotamız, bakanlıklar Saraçoğlu mahallesinden Sıhhiye'ye kadar olan alan.Her yürüyüş rotasında, belirli noktalarda molalar verilecek, bu mola noktaları bazen bir lokanta bazen köfteci bazen pastane bazen çayhane olacak.Yurtdışındaki başkentlerde, değişik noktalarda turistler için hazırlanmış yürüyüş aksları var. Maalesef Ankara'da yok. Kızılay’da turist görenimiz var mı? Mimarlık ve kent kültürünü toplumla buluşturmayı hedeflediğimiz kent yürüyüşçülerine herkes katılabilir” diye konuştu.

Kent yürüyüşçülerinin ilk rotası mimarlık tarihçisi Doç. Dr. Elvan Ergut rehberliğinde Saraçoğlu ve Bakanlıklar bölgesinde gerçekleştirildi. Mimarlar bölgede bir de yürüyüş selfiesi çektirdi. Ulus bölgesi ve Kıbrıs Köyü Vadisi, Dikmen Vadisi, İmrahor Vadisi, Bademlidere yürüyüş rotaları ile sürdürülecek olan kent yürüyüşçüleri için mimarlar odasıyla kentlilerin iletişime geçmesi yeterli olacak.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more