‘MİT aktrollere mi dinleme yaptırıyor?’

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger MİT’in taşeron firmalara dinleme yaptırdığını iddia edip konuya ilişkin bir soru önergesi verdi.

‘MİT aktrollere mi dinleme yaptırıyor?’

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın devre dışı bırakılarak MİT'in taşeron firmalara dinleme yaptırdığını iddia edip konuya ilişkin bir soru önergesi verdi.

Aksünger yaptığı açıklamada, AKP hükümetleri tarafından uzun bir süredir Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nı (TİB) Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) bünyesine alınması yönünde çalışmalar yapıldığını belirterek “MİT, kuruluş yasasına aykırı olarak taşeron firma aracılığıyla kendilerine Aktroller denilen AKP yandaşlarına dinlemeler yaptırıyor” dedi.
Aksünger, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde de şöyle dedi:
“MİT'in kuruluş yasasında dinleme faaliyetlerini taşeron firma aracılığıyla yaptırması var mıdır?
Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından bugüne kadar kurum dışından başka kuruluş ve firmalara yaptırılan dinleme yaptırılmış mıdır? Bu dinlemeler ile ilgili herhangi bir sözleşme yapılmış mıdır? Bu kurum ve kuruluşlar kimlerdir? Bu kuruluşlara MİT tarafından hangi kişi ve kurumlar dinletilmiştir?
Elde edilen bilgi ve dokümanlar kullanılmak üzere hangi kurum ve kuruluşlara servis edilmiştir? Log kayıtları tutulmuş mudur? MİT bu işlemi hangi yasaya göre yaptırmıştır?
MİT'in başka kullandığı taşeron firmalar var mıdır?
Bu dinlemelerin bir kısmının kendilerine Aktroller denilen yaklaşık 150 kişilik bir grup tarafından, İstanbul Avrupa yakasında Mecidiyeköy'de eskiden call center olarak kullanılan bir binada yapıldığı doğru mudur?
Kendilerini Aktroller olarak adlandıran bu grupta yer alan kişiler kimlerdir? MİT hangi yetkiyle Aktrollere dinleme yaptırmıştır?
Yasa dışı yapılan bu uygulamalar hakkında hangi işlemleri yapacaksınız?”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...