Reklamsız Sözcü

Mühürlenen apartmanda yaşayanlar sokakta kaldı

İstanbul Kağıthane'de zabıtalar bir apartmanı mühürledi. İçinde yaşayanlar işten eve döndüklerinde şaşkına döndü.

00:08 -
Mühürlenen apartmanda yaşayanlar sokakta kaldı

Kağıthane'de zemin üzeri 4 katlı apartman depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle zabıta ekipleri tarafından mühürlendi. Herhangi bir tebligat ve inceleme yapılmadan binanın mühürlendiğini iddia eden apartman sakinleri ise dışarı da kaldı. Vatandaşlar, evinden çıkmak istemeyenlerin de polis zoruyla çıkartıldığını öne sürdü.

Kağıthane Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Sanayi Mahallesi Tuna Caddesi 33 numarada bulunan 4 katlı apartmanı hasarlı olduğu gerekçesiyle mühürledi. Binayı tamamen boşaltan ekipler, kimsenin içeri girmesine izin vermedi. Evlerinden çıkmak istemeyenlerin de polis zoruyla çıkartıldığı ileri sürüldü. Kendilerine binanın boşaltılması için tebligat yapılmadığını iddia eden apartman sakinleri duruma tepki gösterdi.

Bina sakinlerinden Meral Yay, kapıyı açtığında karşısında zabıtayı gördüğünü ve evi hemen boşaltması gerektiğini söylediklerini aktardı. Yay, gerekçesini sorduğunda ise binanın depreme dayanıklı olmadığı yanıtını aldıklarını söyledi. Eşini arayarak durumu bildirdiğini belirten Yay, çıkmamaları halinde polis zoruyla çıkartılacaklarının söylendiğini ifade etti.

Binada herhangi bir inceleme yapılmadığını ileri süren Meral Yay, kendilerine binayı boşaltmaları yönünde herhangi bir tebligatın da yapılmadığını iddia etti. Yay, 4 tane çocuğu olduğunu söyleyerek ne yapacağını bilmediğini dile getirdi.

Mühürlenen apartmanın alt katında işyeri bulunan Abdullah Başdoğan da, zabıtaların makineleri durdurarak işyerini mühürlediklerini ifade etti. Mal sahibini aradığını belirten Başdoğan, ona da tebligat gitmediğini öne sürdü. On gün önce apandisit ameliyatı olduğunu aktaran bir bina sakini de, çıkmamaları durumunda hapse gireceklerinin söylendiğini ve evlerinden çıkartıldıklarını ileri sürdü. CHP Parti Meclisi Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran da, apartman sakinlerine destek çıkarak belediye tepki gösterdi. Herkesin barınma ve konut hakkı olduğunu ve bunun anayasa tarafından güvenceye alındığını hatırlatan Cankurtaran, yetkililerin bu sorunu çözmesi gerektiğini vurguladı. Kağıthane Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün olaya ilişkin raporunu kameralara gösteren Cankurtaran, raporda tarih dahi olmadığına dikkat çekti.

Apartman girişindeki mührün üzerinde ise “Kağıthane Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 11.11.2014 tarih 12-1727292 sayılı statik raporu gereği mühür altına alınmıştır.” yazdığı görüldü. Kağıthane Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün hazırladığı raporda ise binada ciddi hasarlar oluştuğu can ve mal güvenliği bulunmadığının yazdığı görüldü.

Apartman sakinleri, gidecek yerlerinin olmadığını belirterek apartmanın kapısındaki mührü söktü. Bina sakinleri daha sonra evlerine girdi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more