Sözcü Plus Giriş

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi;

2009 yılında kazanın yasandığı insaatın yapılmasına karsı dava açmıştık. İmara açılmaması gereken bu alan için açdığımız davada bilirkişi değişikliğinin ardından izin verildi. Ben şimdi çok merak ediyorum o bilirkişiler rahat uyuyor mu ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu gerekirse iş kanunu değiştiririz diyor. 8 ay içinde 1140 iş cinayeti yaşandı. Soma, Zonguldak, Zeytinburnu, Esenyurt…unutmadık yitirilen yaşamları. 2010 yılından bu yana CHP olarak iş kanununun değişmesi için verdiğimiz bütün teklifleri geri çevirdiler. Kim engelliyor, hangi eller engelliyor bu değişikliğin yapılmasını.

Sendika ve sivil toplum örgütlerinin verilerine göre son on yılda en az 12 bin işçi yaşamını yitirdi ve her 100 işçiden 17'si iş kazalarında öldü.

İş kazalarından dolayı çalışan her 100 bin işçiden İngiltere'de 0,6'sı, Norveç, İsveç, Finlandiya ve İsviçre'de 1,5'i, Fransa ve Almanya'da 2'si, Belçika'da 2,5'i, Avusturya ve Yunanistan'da 4'ü, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs'ta 5'i, Türkiye'de ise 17'si iş kazalarında yaşamını kaybetmektedir.

Bütün kazalar önlenebilir. Hükümet işine geldiği gibi düzenlemelerle yasa çıkarmaya devam ettiği sürece daha çok can yanacak, çok ocak sönecektir.