Sözcü Plus Giriş

O köyün yolu 40 saatte açıldı

1.5 yaşındaki Muharrem Taş’ın ölümü ardından, o mezranın yolu 40 saat süren çalışmanın ardından açıldı

16:57 -
O köyün yolu 40 saatte açıldı

VAN'ın Gürpınar İlçesi Yalınca Köyü Çalık Mezrası'nda 1.5 yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümü ardından, seferber olan karla mücadele ekipleri, kardan kapalı yerleşim biriminin yolunu yaklaşık 40 saatlik çalışma sonucu açabildi. İl Özel İdaresi ekiplerini, karşılayan talihsiz çocuğun amcası Abdulselam Taş “Şimdi yol açıldıb Ama boşuna. Muharrem babasının kollarında hayatını kaybetti. Muharrem'den geriye elbiseleri, biberonu, ve hayatını kaybettiği yatağı kaldı. Acımız çok büyük” dedi.

Çalık Mezrası'nın, iki hafta önce şiddetli kar yağış ardından çevreyle ulaşımı tamamen kesildi. Mezrada mahsur kalan iki aileden Halise ve Abdulvahap Taş çiftinin çocuklarından 1.5 yaşındaki Muharrem, 1 Şubat cumartesi akşamı hastalandı. Fenalaşan Muharrrem, ailesinin yetkililere yardım çağrısına rağmen gece saat 02.00 sıralarında hayatını kaybetti. Muharrem'in cenazesi çuvala konulup, yakınlarının sırtında önce Yalınca Köyü'ne, oradan da Van'a getirilmesinin DHA'nın haberiyle kamuoyuna yansıması, büyük yankı yarattı.

Kamuoyunu ayağa kaldıran bu olayın ardından önceki gün saat 14.00'den itibaren mezranın yolunun açılmasına başlandı. Abdulvahap Taş çifti ile birlikte sadece iki ailenin oturduğu, olayın ardından Abdulvahap Taş'ın ağabeyi Abdulselam Taş ve bir çoban kaldığı yolu kapalı mezraya ulaşmak için ekipler seferber oldu. Yalınca Köyü'nden Çalık Mezrası'na kadar kardan kapalı olan yol İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri tarafından bugün saat 05.30'da açıldı.

Minik Muharrem’in cenazesi çuvalda taşındı

“YOLU BOŞUNA AÇTILAR”

Yer yer kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu yolda çalışan ekipler gece hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü bölgede güçlükle çalışma yürüttü. Ekipler, çığ tehlikesine rağmen 1 greyder 1 kepçe 1 kamyon ve 1 servis aracıyla 40 saatte 16 kilometrelik yolu açıp mezraya ulaşabildi. Yolu açan ekibin şefi Naif Gültepe, Çalık Mezrası'nın yolunun kışın yoğun kar ve tipiden dolayı Nisan veya Mayıs ayına kadar kapalı kaldığını söyledi

Muharrem'in ölümünden 8 gün sonra kardan kapalı yolu açıp mezraya ulaşan İl Özel İdaresi ekiplerini, talihsiz çocuğun amcası Abdulselam Taş karşıladı. Tek odalı evde oturan amca Taş, yeğeni Muharem'in gözlerinin önünde öldüğünü ve kendilerine büyük acı verdiğini söyledi. Abdulselam Taş, “Şimdi yol açıldı. Ama boşuna. Biz Muharrem için yardım istedik. Saatlerce yardım bekledik. Muharrem'in kurtarılması için helikopter gerekliydi. Ancak o da gelmedi. Nefes alamıyordu. Babasının kollarında hayatını kaybetti. Muharrem'den geriye elbiseleri, biberonu, ve hayatını kaybettiği yatağı kaldı. Acımız çok büyük” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more