Sözcü Plus Giriş

Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz, 17 Temmuz’da Anayasa’ya aykırı işlediği iddiasıyla, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Bireysel başvuru hakkını kullanan Prof. Dr. Ökçesiz, adayların belirlenmesi noktasında partiler oligarşisi kurulduğunu, eşit ve özgürce seçilme ve seçme hakkının gasp edildiğini iddia etti. Prof. Dr. Ökçesiz, Yüksek Seçim Kurulu seçim sonuçlarını açıklamasına rağmen, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı görevlerini sürdürmesi nedeniyle de 18 Ağustos günü Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘YETKİSİ OLMADIĞI HALDE BASINA DEMEÇ VERMİŞ’

Emekli öğretim üyesi olarak ders verdiği İstanbul Aydın Üniversitesi’nin, ‘Bilimsel tartışma ve açıklamalar dışında, yetkili olmadığı halde basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına resmi konularda bilgi veya demeç vermek’ suçunu işlediği gerekçesiyle Prof. Dr. Ökçesiz hakkında açtığı soruşturma ise sonuçlandı. Yüksek Öğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanları ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’ne aykırı olarak basın açıklaması yaptığı iddiasıyla açılan soruşturmada Prof. Dr. Ökçesiz’e kınama cezası verildi.

CHP’Lİ TANAL’DAN SORU ÖNERGESİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle Hayrettin Ökçesiz’in yaşadıklarına ilişkin yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde Prof. Dr. Ökçesiz hakkında başlatılan soruşturmanın hukuki nedenlerini araştıran Tanal, “Yaşanan bu olay akademik özgürlükleri de kapsayan temel hak ve özgürlükler sorunu değil midir?” diye sordu. (DHA)