Reklamsız Sözcü

ODTÜ yolu açılıyor

Binlerce ağacın kesimine neden olan ve Ankaralıların tepkisini toplayan yol hizmete giriyor

11:44 -
ODTÜ yolu açılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı hızla tamamlanan 1071 Malazgirt Bulvarı (ODTÜ yolu), 25 Şubat Salı günü saat 14.00'da Başkentlilerin hizmetine açılıyor. Açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması da bekleniyor. Ankara'nın trafik sorununa kısmen çözüm olacağı savunulan bulvar, Eskişehir yolu ile Anadolu Bulvarını Konya yoluna bağlayacak. Bir kısmı ODTÜ arazisinden geçen 4 kilometrelik bulvarda, 8 adet köprülü kavşak yer alıyor.

Eskişehir ve Konya yolu trafiğini rahatlatacak, 1071 Malazgirt adı verilen, ODTÜ yolu olarak da bilinen bulvar, 25 Şubat Salı günü saat 14.00'da hizmete açılıyor.
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından gece-gündüz yürütülen çalışmalarla 4 ay gibi rekor sayılacak bir sürede tamamlanan bulvar, 4 gidiş- 4 geliş olmak üzere 8 şerit halinde yapıldı. Başkentlilerin heyecanla beklediği 4 kilometre uzunluğunda 40 metre genişliğindeki bulvarda 3 adet alt geçit, 5 adet köprü ve 1 adet yaya üst geçidi yer alıyor.

220 bin ton asfalt serimi yapılan, 34 bin 369 metrekare kaldırım, 2 bin 686 adet new jersey bariyer, 17 bin 256 metre bordür döşenen bulvarın 3 metre genişliğindeki refüjü de tamamen ağaçlarla kaplandı.

-AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI-

1071 Malazgirt Bulvarı'nın refüj ve yan bantlara bin 22 adet 15-25 yaşlarında ıhlamur ağaçları ve akçaağaç dikildi. Yan bant ve yamaçlara ayrıca mavi ve yeşil renkli 3 bin 105 adet büyük boylu atlas sediri, karaçam, göknar, mavi ladin ve mavi Arizona Selvisi ile 105 bin adet çalı ve 177 bin mevsimlik çiçek (menekşe) dikilirken, 75 bin metrekare de rulo çim serildi.

Bulvar ıhlamur ağaçlarıyla donatılırken, diğer ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarıyla bulvar, Başkentlilere yeşillikler içinde seyir imkanı sunacak. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more