Öğretmenler Avcı’dan memnun değil

Türk Eğitim Sen, öğretmenlerin yüzde yüze yakınının Bakan Avcı'dan memnun olmadığını açıkladı.

Öğretmenler Avcı’dan memnun değil

Türk Eğitim-Sen'in 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı anket, öğretmenlerin Bakan Nabi Avcı'dan memnun olmadıklarını bir kez daha ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 95.1'i Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'yı başarılı bulmuyor. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü anketinin sonuçlarını açıkladı. Türk Eğitim-Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarını tespit edebilmek amacıyla bir anket çalışması düzenledi. Türk Eğitim-Sen internet sitesi üzerinden 5-19 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenen ankete 23 bin 562 kişi katıldı. Ankete katılanların; yüzde 78.5'inin erkek, yüzde 21.5'inin kadın olduğu öğrenildi. Ankete katılanların yüzde 85.2'si öğretmen, yüzde 8.6'sı müdür yardımcısı, yüzde 1'i müdür baş yardımcısı, yüzde 5.2'si müdür olarak görev yapıyor.

ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 14.8'İ DE BANKALARIN KARA LİSTESİNDE

Ankete katılanların yüzde 49.7'si 2 bin140-2 bin 300 TL, yüzde 30.3'ü 2 bin 301-2 bin 500 TL, yüzde 18.8'i 2 bin 501-3 bin TL, yüzde 1.2'si de 3 bin 1 TL'den fazla kazandığını ifade etti. Ankete katılanların yüzde 81.4'ü son 5 yıl içinde bankalardan kredi çektiğini belirtirken, yüzde 18.6'sı çekmediğini söyledi. “Kredi ödemelerinizi aksattığınızdan dolayı bankaların kara listesinde misiniz?” sorusuna yüzde 14.8'i evet, yüzde 85.2'si hayır cevabını verdi.

ÖĞRETMENLERİN ÇOĞU ŞANS OYUNLARINA UMUT BAĞLAMIŞ DURUMDA

Süper loto, şans topu, at yarışı vb. şans oyunları oynar mısınız?” sorusuna ankete katılanların yüzde 1.3'ü her gün, yüzde 28.2'si ara ara, yüzde 3.8'i sık sık derken; yüzde 66.7'si de hiç oynamam cevabını verdi.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 81.7'Sİ MESLEĞİNİ AB ÜLKELERİNDE YAPMAK İSTİYOR

Ankete katılanların yüzde 81.7'si mesleğini Avrupa Birliği ülkelerinden birinde yapmak istediğini belirtiyor. Bunun nedenlerini sorduğumuzda ise yüzde 53.8'i maaş ve özlük hakları daha iyi, yüzde 24.3'ü kişi başına düşen milli gelirleri yüksek, refah seviyeleri iyi, yüzde 12.7'si çalışma koşulları daha iyi, yüzde 7.5'i sendikal ve demokratik faaliyetlerde daha özgürler derken; yüzde 1.7'si de diğer cevabını verdi. ÖĞRETMENLERİN

SADECE YÜZDE 0.3'Ü MEB'İN HİÇBİR KONUDA SINIFTA KALMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR

“Size göre Milli Eğitim Bakanlığı en çok aşağıdakilerden hangisinden sınıfta kaldı?” sorusuna ankete katılanların yüzde 30.6'sı yönetici atamaları, yüzde 24.1'i eğitim çalışanlarına yönelik ekonomik iyileştirmeler, yüzde 23.8'i çalışanlara tarafsız ve adaletli davranma, yüzde 5'i PKK'nın okulları yakıp, yıkmasına karşı alınan önlemlerin yetersizliği, yüzde 4.5'i öğretmen atamaları, yüzde 3.9'u öğretmenlere yönelik şiddetin engellenmesi, yüzde 3.6'sı TEOG yerleştirmeleri, yüzde 4.2'si diğer derken; sadece yüzde 0.3'ü Milli Eğitim Bakanlığının hiçbir konuda sınıfta kalmadığını düşünüyor.

ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 95.1'İ NABİ AVCI'YI BAŞARILI BULMUYOR

“Nabi Avcı başarılı bir Milli Eğitim Bakanıdır” ifadesine katılıyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 95.1'i hayır katılmıyorum cevabını verdi. “Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı öğretmenler ve eğitim çalışanları için olumlu icraatlarda bulunmuştur” ifadesine katılıyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 93.3'ü hayır katılmıyorum cevabını verdi. Anket sonuçları, öğretmenlerin Bakan Nabi Avcı'dan memnun olmadıklarını bir kez daha ortaya koydu.

“TEFECİYE BORÇLU BİR ÖĞRETMEN PROFİLİ OLUŞMUŞTUR”

Anket sonuçları ile ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, MEB'in birçok konuda sınıfta kaldığını, özellikle yönetici atamalarında çok başarısız bir sınav verdiğini belirtti. Öğretmenlerin adam kayırma, kadrolaşma ile ilgili yaşadığı endişelerin çok haklı olduğunu bildiren Koncuk, şunları kaydetti: “Biz uzun süredir kadrolaşma tehlikesine dikkat çekiyorduk. Türkiye genelinde eylemler yaptık. Bugün ne yazık ki okulların yandaşlara emanet edilmesi, kul hakkı yenilerek makamların doldurulması ibretlik bir tablodur. Artık okulların büyük kısmı ehil insanlar tarafından değil, elinde ‘hamili kart yakınımdır' olanlar, sırdaşlar, candaşlar, kapı kulları tarafından yönetilecektir. Milli Eğitimin tek sorunu kadrolaşma da değildir. Türkiye'deki ekonomik şartlar artık öylesine ağırlaşmaktadır ki, ücretlere yapılan zamlar çok yetersiz kalmakta, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise bunu sadece seyretmekle yetinmektedir. Tefeciye borçlu bir öğretmen profili oluşmuştur. Hele hele öğretmenlerin giderek itibarlarının azalması, öğretmenlerin pasifleştirilmesi, öğretmenlik mesleğinin un ufak edilmesi son derece tehlikelidir. Bakanlığın bu anket sonuçlarından bir ders çıkarması zorunluluktur. Biz eğitimciler; herkesi kucaklayan, öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının dertleriyle dertlenen, onların sıkıntılarına çözüm bulan, hakkaniyete, adalete uygun bir yapıyı tesis eden, hukuka saygılı bir Bakanlık anlayışına hasretiz. Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, Başöğretmenimiz Atatürk'ü minnet ve rahmetle anıyoruz.”(ANKA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...