Öğretmenlerden kask ve yelekli protesto

Erzincan'da ortaokul öğrencisinin velisi tarafından dövülen öğretmene yapılan saldırı, eğitim sendikaları tarafından protesto edildi.

Öğretmenlerden kask ve yelekli protesto


Okul önünde basın açıklaması yapan sendika temsilcileri, yaşanan olayı kınadıklarını belirtirken, öğretmenler kask ve vücut koruma yelekleri giyerek şiddeti kınadı.

İzzetpaşa Mahallesi’ndeki 13 Şubat Ortaokulu’nda görev yapan Fen Bilimleri Öğretmeni Ercan Turan, iddiaya göre 7’nci sınıfta eğitim gören bir öğrencinin velisi olan E.K. tarafından okulda dövüldü. Kamu-Sen, Eğitim-Sen ve Memur Sen üyesi eğitimciler, saldırıya tepki gösterdi. Grup adına açıklamada bulunan Türk Eğitim-Sen Erzincan Şube Başkanı Kemal Kütük, okulda eğitim veren bir öğretmenin öğrenci velisi tarafından saldırıya uğradığını ve diğer öğretmenlerin tehdit edildiğini belirtti. Kütük, “Öğretmenlerimize yapılan bu saldırıyı tüm sendikalar olarak şiddetle kınıyoruz. Yapılan yanlış uygulamalar idarecileri sindirmiş, öğretmenleri korkutmuş, bazı öğrencileri şımartmış, velileri hak ve sorumluluğu bilmez hale getirmiştir. Hemen her gün bu tür şiddet olaylarını duymamız olasıdır. Kendi cebinden öğrenciye fotokopi çeken, kendi parasıyla öğrencisine kalem, defter, kitap alan, hastalığında arabası ile doktora götüren, her türlü sıkıntısında öğrencisinin yanında olan öğretmenlere yapılan bu saldırı revamıdır” dedi.

Öğretmenlik mesleğinin gururu ve itibarının ayaklar altında olduğunu ifade eden Kütük sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okullarda, kurumlarda, siyasi arenada barış ve demokrasi kültürünü geliştirecek etkinliklere yer verilmemektedir. Torpil, şantaj, siyasi baskı öğretmenleri şamar oğlanına çevirmiştir. Bu tür olayların azaltılması için Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümetin öğretmenin zedelenen itibarını acilen yerinden teslim etmesi gerekmektedir. Tek amacı sadece öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmek ve onları geleceğe hazırlamak olan öğretmenlerimize yapılan bu saldırıyı tekrar kınıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından bazı öğretmenler sporcuların müsabakalarda taktıkları kask ve vücut koruma yeleğini üzerlerine giyerek yaşanan saldırıyı protesto ettiler.
Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...