Okul binasını hırsızlar yağmaladı

6 milyon liraya mal olan 2 katlı ana okul binası, açılışı yapılmadan hırsız ve madde bağımlılarının yuvası haline geldi.

Okul binasını hırsızlar yağmaladı

Batman’da yapımı 6 ay önce tamamlanan ve 6 milyon liraya mal olan 2 katlı ana okul binası, açılışı yapılmadan hırsız ve madde bağımlılarının yuvası haline geldi.

Yağmalanan okula ihbar üzerine gelen polisler, buzdolabını çalan hırsızları suçüstü yakaladı.

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 2012 yılında yapımına başlanan ve 6 milyon liraya mal olan Güneykent Ana Okulu binası, kaderine terk edildi. 6 ay önce tamamlanan ve kısa bir süre ana okul olarak hizmet veren 4 derslikli okul binası, daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi. Ancak okula hiçbir yetkilinin sahip çıkmaması üzerine, okuldaki masa, sıra ve bazı eşya, hırsızlar tarafından yağmalandı. Okula sahip çıkan mahallelinin ihbarı ozerine okula gelen polis, okulun buzdolabını çalmaya çalışan hırsızları suçüstü yakaladı. Hırsız ve madde bağımlıların yuvası haline gelen okulda, şimdiye kadar 1.5 milyon liralık hasar meydana geldiği belirtildi.

İki katlı anaokul binasında malzemelerin çalındığını söyleyen Güneykent Mahalle Muhtarı Kısmet Demir, yetkililerin ilgisizliğinden yakınarak, “Kamelyadan ters tavana, kablolardan masa-sandalyeye ne varsa okul malzemelerini çalan bir şebekeyi önceden ilgili mercilere ilettik. Fakat binayı koruyan kimse çıkmadı. Okula gittiğimizde iki kişiyi buzdolabı çalarken suçüstü yakaladık. Polis, iki kişiyi de gözaltına aldı. Bir eğitim yuvasında olabilecek her türlü malzeme bu anaokulda mevcuttu. Maalesef sahipsizlik okulu bu hale getirdi. Okulun dört bir yanı yağmalandı. Yaklaşık 1.5 milyon lira civarında zarar var. Açılışını beklediğimiz okulun iki haftada bu hale gelmesinden büyük üzüntü duyduk. Daha önce sosyal hizmetlerin bulunduğu bu bina milli eğitime devredilmiş. Fakat sahiplenen olmayınca eğitim yuvası, eşyalarıyla birlikte yağmalandı” dedi.

Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik, Güneykent Anaokulu’nda yağlanma olabileceğini düşünmediklerini belirterek, mahalleliyi okula sahip çıkmamaklarını eleştirdi. Çelik, “Okulun eksikliklerini gidermek için bir ekip oluşturduk. Bir okulun bu hale gelmesi düşündürücüdür. Semt sakinleri en azından o okula sahip çıkmalıydı. 10 güvenlik elemanını okulda görevlendireceğiz. Sömestri tatilinde açmayı düşündüğümüz 4 derslikli okulu 10 gün içerisinde eğitime kazandıracağız. Arada bir boşluk oluştu maalesef. Okulun bu denli yağmalanacağını düşünmedik. Eksiklikler ne varsa gideceğiz. En kısa sürede bu okulu eğitim ve öğretime başlatacağız. Öğrenci kayıt işlemlerine de Pazartesi gününden itibaren başlayacağız” diye konuştu.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...