‘Öldürmedim, kendi atladı’

Manisa'da hamile eşini döverek öldürdüğü iddiasıyla hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Semih Çapar'ın yargılanmasına başlandı.

‘Öldürmedim, kendi atladı’

Çapar, eşinin otomobilden atlayınca öldüğünü öne sürdü.

'Babam annemi döve döve öldürdü'‘Babam annemi döve döve öldürdü’

Manisa’da 1 çocuk annesi ve hamile olan Burcu Çapar, 15 yaşındayken kaçarak evlendiği eşi Semih Çapar tarafından geçen 17 Mayısg ünü dövülerek öldürüldü. Gözaltına alınan Semih Çapar, tutuklandı. İşsiz olan Semih Çapar hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle Manisa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bugün görülmeye başlanan davanın duruşmasına tutuklu sanık Semih Çapar, öldürülen Burcu Çapar’ın babası Süleyman Akyol ile annesi Fatma Akyol, sanık Semih Çapar’ın babası Süleyman Çapar, tarafların avukatları katıldı. Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Manisa Platformu ile Manisa Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri de duruşmayı izledi.

“OTOMOBİLDEN ATLADI” İDDİASI

Sanık Semih Çapar, tartıştığı eşinin otomobilden atlayınca öldüğünü ileri sürdü. Olay günü Kalemli Mahallesi’ndeki bir akrabalarının düğününe gittiklerini belirten Semih Çapar, şöyle dedi:

“Burcu, hamile olduğu için rahatsızlandı. Kanamasını olduğunu söyledi. Alkollü olduğum için arabayı kullanamayacağımı söyledim. Babam Süleyman Çapar’dan bizi Manisa’ya hastaneye götürmesini istedim. İşi olduğunu belirtip, kabul etmedi. Otomobili kullanmak zorunda kaldım. Amcamın oğlu İ.Ç. aradı, Manisa’ya gideceğimizi öğrenince, onlar da bizimle gelmek istedi. Bunun üzerine onları aynı mahalledeki evlerine almaya gittim. Evin önüne geldiğimizde amcamın oğlu İ.Ç., eşi S.Ç. ile otomobile bineceği sırada eşim Burcu, ‘Eşyalarımı ver. Ben sizinle gelmeyeceğim. Eşini sana yamamaya çalışan bir insan ve o kadınla Manisa’ya gelmem’ dedi. Bunun üzerine amcamın oğlu ve eşi bizimle gelmekten vazgeçti. Yolda, eşimle tartışmaya başladık. Tartışma uzayınca, Burcu, ‘Ya beni indir ya da garaja bırak’ dedi. Kabul etmedim, ‘Nereye gideceksin?’ diye sordum. Bana, ‘Senin en çok sahip olmak istediğin kişinin sahibine gidiyorum’ dedi. Sinirlenip, kendisine bir tokat attım. Birden kapıyı açtı, kendisini otomobilden attı. Fren yaptım, durdum. Kendisini kaldırıp, tekrar otomobile bindirdim. Hastaneye hastaneye götürdüm ancak beyin kanamasından yaşamını yitirdi. Hem eşini hem de karnındaki bebeği öldürecek kadar cani biri değilim.”

Semih Çapar, ifadesinde evlenmeden önce amcasının oğlu İ.Ç’nin eşi S.Ç. ile aralarında gönül ilişkisi olduğunu da doğruladı.

“BOŞANMA DAVASI AÇTIM”

Tanıklık yapan İ.Ç., Semih Çakar’ın anlattıklarını doğrularken “Burcu’nun sözleri üzerine, eşimle onların otomobiline binmekten vazgeçtik. Tartışarak bizim yanımızdan ayrılmalarından 1 dakika kadar sonra mahallenin çıkışından ani fren sesiyle birlikte kadın çığlığı duyduk. Sesin geldiği yere gittiğimizde hiçbir şey yoktu. Burcu’nun eşiyle gönül ilişkisi olduğunu iddia ettiği eşime de bu olaydan sonra boşanma davası açtım” dedi.

Tanık olarak dinlenen baba Süleyman Akyol da olaydan 10 gün önce kızının, damadı Semih Çapar’ın S.Ç. ile ilişkisi olduğunu anlattığını belirtip, “Ayrıca kızım, S.Ç.’nin birkaç defa evlerine de gelip, ‘Sen, bu evde geçicisin. Çocuk doğduğunda bu evden gideceksin’ gibi sözler sarf ettiğini de anlatmıştı. Araya girip, halletmek istedim. Kızım karışmamı istemedi. Olay günü, bizi saat 01.30 gibi aradılar ve kaza yaptıklarını söylediler. Hastaneye gittiğimizde kızım ameliyata alınmıştı. Olayın kaza olmadığı 4 yaşındaki torunumun ‘Babam annemi öldürdü’ demesinden sonra ortaya çıktı. Kızımın kafasına birkaç defa sert cisimle vurulduğunu öğrendik. Hastaneye getirildiği gün eşi Semih Çakar’ın değil, oradaki güvenlik görevlilerinin onu arabadan sedyeye indirdiğini öğrendim. Kızım arabadan kendisini atmamıştır. Kızımı Semih Çakar öldürmüştür” diye konuştu.

Duruşmada, geçen ağustos ayında, soruşturma kapsamında İzmir Adli Kurumu’ndan gelen ve Çapar’ın otomobilden atılmış veya atlamış olabileceğini belirtir rapor okundu. Dava eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

KADIN CİNAYETLERİNİ KINADILAR

Duruşma çıkışında Manisa Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu üyeleri Adliye Sarayı’nın önünde basın açıklaması yapıp, Çapar’ın öldürülmesini kınadı. Platformun Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, Çapar’ın davasını sonuna kadar takip edeceklerini belirtip, “Cumhurbaşkanı, Başbakan ve meclisteki bütün parti liderleri kadına yönelik şiddeti kınamak zorunda. 6284 Ailenin Korunması ve Kadına karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu etkin uygulanmak zorunda. Ceza kanununda caydırıcı ceza olmak sorundadır” diye konuştu.

Babası Süleyman Akyol da kızını öldüren damadına ömür boyu hapis cezası verilmesi gerektiğini savunurken, “Tek isteğimiz torunumuzun bizde kalması. Torunumuzu artık Burcu’muz gibi büyüteceğiz” dedi. Anne Fatma Akyol, adalete güvendiklerini söyledi.
(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...