Sözcü Plus Giriş

Parası olana sağlık

Atıcı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilaç katılım payını 2-3 misli arttıran yeni politikasının vatandaşın sağlığa ulaşımını engelleyeceğini açıkladı.

Güncellenme: 10:44, 27/09/2014
Parası olana sağlık

SÖZCÜ/ANKARA

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ilaç katılım payını 2-3 misli arttıran  yeni politikasının vatandaşın sağlığa ulaşımını engelleyeceğini açıkladı.
Atıcı yaptığı açıklamada, “Nüfus cüzdanı olan herkes istediği hastaneye gidecek aldatmacası ile başlayan ‘Sağlıkta Dönüşüm',   giderek ‘parası olana hizmet, parasıza ölüm' düzeyine gelmiştir” dedi.  Atıcı şunları kaydetti;

DAHA FAZLA KATILIM PAYI: SGK'nın yeni uygulamaları yüksek tansiyon, kalp, şeker, astım, mide hastalığı gibi kronik hastalık raporu olan ve çoğu yaşlı vatandaşların reçete bitiminde doktora gitmeleri uygulaması hastanın ve hastalığın kontrolü sonuçta sağlık için doğru bir uygulamadır. Ancak her hastaneye gidişte hastaneye 5 TL, reçete parası 3 TL, üç kutu ilaç sonrası her kutu ilaca ek 1'er TL ve ilaç katılım payı ödemek zorunda kalacaktır. Dar gelirli vatandaşlar, emekli dul ve yetimler için her hastaneye gidişin yüklediği en az 10 TL yük, yoksulun ekmeğinden keserek ödemek zorunda olduğu bir paradır.

Bütün bu yüklenmeler yetmezmiş gibi SGK şimdi ilaç katılım paylarını ikiye üçe katlamak için yeni hesap oyunlarını uygulamaya koymuştur. Anayasamıza göre halkın sağlığından sorumlu ve hastanelerin sahibi konumundaki Sağlık Bakanlığı da, parası olmadığı için sigortalı olamayan, yoksulların hastane ücretlerine 3 misli kadar zam yapmıştır. Böylece vatandaşın bir cebine Sağlık Bakanlığı diğer cebine SGK'nın eli daha çok girmektedir.

Sağlık haberlerinin her geçen gün daha çok para ile beraber anılması, ekonomi sayfalarında daha çok yer bulması, iktidarın “paran kadar sağlık” hedefinin geldiği yeri göstermektedir. Ancak bu gidiş, sağlık hizmetlerini kayıt dışına, halkı bilimsel olmayan ilkel tedavi yollarına götürecektir. Vatandaşlar arasında eşit olmayan sağlık hizmeti toplumsal olayların da kaynağı olacak niteliktedir.