Polisten öğretmenlere müdahale

Hakkari'deki polis müdahalesinde 7 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı.

Polisten öğretmenlere müdahale

Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki kadrolaşmaya tepki göstermek için Valilik binasında bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü binası önüne yürümek isteyen Eğitim-Sen’e bağlı üyelere, polis müdahalede bulundu. Valilik binasına yaklaşan Eğitim-Sen üyelerini zırhlı araçta yapılan ananoslarla uyaran polis ekipleri, daha sonra basınçlı su ve göz yaşartıcı bomba ile müdahalede bulundu. Yapılan müdahalede 7 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı.

Hakkari’de Kamu Emekçileri Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Sen Şubesi tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki kadrolaşmaya tepki amaçlı yürüyüş düzenledi. Bulvar Caddesi’nde bulunan Kesk binası önünde bir araya gelen ve aralarında DBP ve HDP il Eş Başkanları ile Kent Meclisi Eş Başkanları, STK Temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi, yürüyüş halinde Cumhuriyet Caddesi’ne oradan da Konak Caddesi’ne doğru yürüdü. Slogan atıp yürüyen grubun önü, Valilik binası yakınında polislerin zırhlı araçları tarafından kesildi. Polis ekipleri, zırhlı araçlardan yaptıkları anonslarda, basın açıklamasını Valilik binası önünde yapamayacaklarını, aksi takdirde müdahale edecekleri uyarısında bulundu. Anons ardından zırhlı araçlar önce basınçlı suyla, ardından plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba ile müdahalede bulundu.

Plastik mermi ve gözyaşartıcı bombalardan etkilenen toplam 7 kişi, Hakkari Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Defterdarlık binası önüne gelen polis amirleri ile sendikacılar arasında da sert tartışmalar çıktı. Sendikacılar, kadrolaşmaya karşı demokratik haklarını kullanıp basın açıklaması yaptıktan sonra sessizce dağılacaklarını belirtirken, polis amiri, gelen emir doğrultusunda müdahale etmek zorunda kalacaklarını belirtirken, grubun gidip belediye binası önünde açıklama yapmasını istedi.
Slogan atarak Belediye binası önüne doğru yürüyen grup, burada yolu trafiğe kapatıp 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından kısa bir açıklama yapan Eğitim Sen Hakkari Şubesi Yönetim Kurulu üyesi İlkay Şimşek, şöyle dedi:

“Eğitim-Sen olarak çocuklarımızın gleeceğini, AKP ve Memur-Sen’e asla feda etmeyeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz. Polisin bizeler yaptığı müdahale sonrası Eğitim-Sen Şube Eş Başkanımız ve 6 sendikacımız gazdan ve plastik mermilerden yaralanmışıtır. Polisin bize söylediği şu; Valilik, Defterdarlık, Milli Eğitim sizin kurumunuz değildir. Belediyedir sizin kurumunuz . Gidin orda basın açıklaması yapın’ dediler. Evet doğrudur belediye bizim kurumumuzdur. Onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Hiç bir zaman da ne sisteme, ne AKP’ye bu Belediyeyi asla teslim etmeyeceğiz.”

Eğitim Sen- Sekreteri Yusuf Demir ise, Hakkari’de yapılacak yönetici atamalarının, okullarda bütün eğitim bileşenlerinin irade ve katılımı ile seçilen eğitim yöneticilerini okullarda görevlendirilmesini istedi.

Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, STK Temsilcileri, HDP ve DBP Yöneticilerinin de bulunduğu grup, Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralıları ziyaret etti.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...