Rektör yardımcısından ilginç ‘kadın’ çıkışı

Prof. Dr. Tancan Uysal, kadınların günümüzdeki rolünü kaleme alan ilginç yazısını blog sitesinde yayımladı.

Rektör yardımcısından ilginç ‘kadın’ çıkışı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, kadınların günümüzdeki rolünü kaleme alan ilginç yazısını blog sitesinde yayımladı. Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KADEM Kadın ve Adalet Zirvesi'nde yaptığı konuşmanın kendisine ilham verdiğini belirtti.

Prof. Dr. Uysal, yazısında şunları kaydetti: “Kadınlar yavaş yavaş terketti kadınlıklarını… Sanki bile isteye… İlk hamur açmayı terkettiler, sonra kabak çiçeği dolması yapmayı, en son da anneliği… Modernlik adı altında kadına tek hedef, iş hayatında başarı gibi sunuldu. Erkekler kadar çalışmalıydı, yok yok erkeklerden daha fazla, çünkü kanıtlamalıydı erkekten daha iyi olabileceğini… Gerekirse kendi arzularından, içgüdülerinden vazgeçmesini söylüyorlardı ona, kariyeri için çocuk yapmaktan vazgeçebilirdi mesela. Önce genel müdür, profesör, CEO olmayı hedeflemeliydi. Mutlu bir aile uğruna bunlardan vazgeçecek değildi ya! Oysa kimse düşünmedi, kabak çiçeği dolması yapmanın kadının ruhuna iyi gelebileceğini. Yaptığı yemekleri sevdiklerine yedirirken yaşayacağı mutluluğun ona huzur vereceğini… Ofisten çıkıp yogaya koştu kadınlarımız, bir eksikliği giderebilmek için. İncinen ruhlarına iyi gelebilecek bir şeyin peşine düştüler.”

‘KADINLAR ÇOCUK DA YAPAR KARİYERDE’

İKÇÜ Rektör Yardımcısı Uysal, şunları dile getirdi: “Cumhurbaşkanımız’ın KADEM Kadın ve Adalet Zirvesi'nde dile getirdiği sözleri, bunları getirdi aklıma. Kadının çalışmasına değil itirazım. Aksine iki kız babası olarak, kadınların sosyal hayatta da iş hayatında da hakettikleri yeri alması için kadınlarla birlikte savaşmaya hazırım. İtirazım, kadınlara milyonlarca yıl içinde atalarından yadigâr kalan, ruhlarına işleyen becerilerinin aşağılanmasına. Yıllarca daha az değerli gibi sunuldu, kadınlarımızın evdeki emekleri. Sonra daha da ileriye gitti iş. Çalışan kadının yemek, ütü yapması bir eziklikmiş gibi sunuldu. Kadın, ellerine işlenmiş milyonlarca yıllık becerilerden soyutlandı, soyutlanmaya zorlandı modernlik kılıfı altında. Kadının kadın gibi değil, erkek gibi görünmesi talep edildi. Vahşi iş hayatının çarkları, kadının artık anne olmasını istemiyordu. Sadece işgücü kaybıydı doğum izni, süt izni, yani kısacası annelik. Benim itirazım asıl bunlara. O yüzden seviyorum o sloganı: Çocuk da yaparım kariyer de.”

Kadınların, erkeklerin yaptığı her işi yapmasının mümkün olmadığını savunan Tancan Uysal, “Kadın gibi muhteşem bir varlığı, erkek gibi davranmaya zorlamaktır zulüm. O yüzden kadınlara pozitif ayrımcılık sağlayan yasal düzenlemeleri çok önemsiyorum. İş hayatında önlerini açacak düzenlemeleri, doğum iznini kullanabilmesini, kaldıramayacağı kadar ağır işlere zorlanmamasını savunuyorum. Hemen tepkiler gelmiş, Cumhurbaşkanımız’ın sözlerine. Oysa benim anladığım, kadın ile erkeğin tabiatları, bünyeleri farklıdır. İş hayatında hamile bir kadını, erkekle aynı şartlara tâbi tutamazsınız. Çocuğunu emzirmek zorunda olan bir anneyi, bir erkek ile eşit iş koşullarında değerlendiremezsiniz. Örneğin evinden, sorumluluklarından ayırıp gece nöbetine gönderemezsiniz. Kadınlara, erkeklerin yaptığı her işi yaptıramazsınız. Eline ver kazmayı, küreği çalışsın, sırtında ağır yük taşısın, olmaz böyle bir şey. Onun narin, naif yapısına ters düşer. İstenen, Ahmet Hakan'ın dediği değil; kural konmasını, yasa çıkarılmasını, ‘eşitlik yok’ denmesini bekleyen yok. Sadece beklenen değerini vermek, anlayış göstermek ve insani bir tavır… Kadınların iş hayatında başarılı olmasının tek yolunun kadınlıklarından vazgeçmesi olmadığını düşünüyorum.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...