Reklamsız Sözcü

RTÜK’ten Kurtulmuş kararı!

RTÜK, AKP'li Numan Kurtulmuş'un seks kaseti iddialarını haberleştiren Halk TV'ye ''Siyasetçiler şiddetli eleştirilere de açık olmalı'' diyerek ceza vermedi.

08:12 -
RTÜK’ten Kurtulmuş kararı!

RTÜK, AKP Genel Başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş hakkındaki ”Seks kaseti” iddialarını haberleştiren Halk TV’ye ceza verilmesine gerek görmedi. Kararda, ”Kamuoyu önünde bulunan siyasetçiler, şiddetli eleştirilere de açık olmalıdır” denildi.

Gazeteport’un haberine göre RTÜK toplantısında, Kurtulmuş hakkında Halk TV’de 19 Aralık 2013 günü yayınlanan ”Seks kaseti” iddialarına ilişkin haber ele alındı.
Ekrana ”Numan Kurtulmuş’un da malum görüntüleri internete düştü, Kabineye girme hayalleri zayıfladı, Üzerlerinden sadece Milli Görüş gömleğini değil, ne var ne yoksa çıkarmışlar” biçiminde bant yazılar getirildiği vurgulandı.RTÜK raporunda ”Konu özel hayatla ilgilidir. Kurtulmuş hakkında bant yazı ile dile getirilen iddia, meslek yaşamına zarar verecek ve itibarını zedeleyecek niteliktedir. Kaldı ki Kurtulmuş, görüntülerin bir porno filmden alınarak montajlandığını belirtmiştir. Dolayısıyla bu durum, onuruna ve temel kişilik haklarına aykırıdır” denildi. Halk TV’ye ceza verilmesi istendi.

Ancak RTÜK üyeleri oy çokluğu ile, ”Kamuya mal olan siyasetçiler, toplum içinde bulundukları konum sebebiyle, kamuoyunun dikkatini çeken kişilerdir. Bu nedenle daha şiddetli eleştirilere de açık olmaları beklenir” diyerek cezaya gerek görmedi. Kurtulmuş’un bu iddialar nedeniyle yasal yollara başvurabileceği de hatırlatıldı. Kişilik hakları ihlalinin söz konusu olmadığı, kararına vardı. RTÜK üyeleri Taha Yücel ve Nurullah Öztürk ise bu karara muhalif kaldı ve ceza verilmesini istedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more