Reklamsız Sözcü

RTÜK’ten ünlü aktöre ceza

Aydemir Akbaş'ın film afişine RTÜK'ten ceza

android-time 11:01
RTÜK’ten ünlü aktöre ceza
Aydemir Akbaş'ın film afişine RTÜK'ten ceza

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Radyo Televizyon Üst Kurulu, meta haline dönüştürülen cinselliğin aile olgusunu ve yapısını zedeleyebilecek boyutlara ulaşabileceği gerekçesi ile ‘Tantana Kemal, İşte Kapı işte Sapı, İşte Top İşte Hedef’ filmleri afişleriyle birlikte örnek gösterilerek TV 52’ye ceza verdi. Karara RTÜK’ün AKP’li üyelerinin ihlal kararına olumlu oy verirken CHP’li üyeler ise karşı oy kullandılar.

Ordu'da yayın yapan TV 52'de Türk Sineması'nda Sansürün Tarihi-Siyah Perde belgelinin ikinci bölümünde bazı müstehcen görüntülerin ve afişlerin ekrana gelmesi sebebiyle çocukların olumsuz etkileneceği gerekçesiyle ihlal kararı verildi.

1.1.2014'te yayınlanan programın genelinde geçmiş döneme ait Türk filmlerinde uygulanmış sansür görüntüsü ele alınırken, siyasi, ideolojik unsurların yanı sıra bazı müstehcen görüntülerin de ekrana yansıdığı belirtildi.

Çocukların ve gençlerin izleyebileceği zaman diliminde yayınlanan programın başında ve içerisinde herhangi bir koruyucu logo, sembol kullanılmadığı tespit edildi. Görüntülerde de seks filmi afişlerinin flulaştırma ve mozaikleme ile kapatma yapılmaksızın yayınlandığı görüldü. Programın başlangıç jeneriğinde ve programın içeriğinde konuyla ilgili Gurbet Kuşları adlı filmde Sevda Ferdağ'ın göğsünün tesadüfen çıplak gözüktüğü ve bu sahnenin filmin çok iş yapmasına neden olduğu şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edildi. Bu ifadeler eşliğinde sevişme sahnesi ve Sevda Ferdağ'ın çıplak göğüs görüntülerine de yer verildiği görüldü.

Bir başka görüntü de sevişme sahnelerine yer verildiği o esnada Aydemir Akbaş'ın içeri girdiği sevişmenin sürdüğü tespit edildi. Belgeselde “Yeni bir seyirci doğmuştu. Artık sinamalarda seks filmleri oynatılmaya başlanmıştı. Seyirci sinema salonlarına çekilmeye çalışılıyordu” yorumu yapıldı. Yine buna Tantana Kemal, İşte Kapı işte Sapı, İşte Top İşte Hedef filmleri afişleriyle birlikte örnek gösterildiği belirlendi.

Çocukların ve erken adolesanların cinsellik ve çıplaklık olgusu konusunda olumsuz etkilenebileceğine işaret eden RTÜK uzmanları cinselliğin mahrumiyet olgusu içinde sağlıklı biçimde yaşanmasına engel teşkil eden son derece kaba ve pazarlanan meta haline dönüştürülen cinselliğin aile olgusunu ve yapısını zedeleyebilecek boyutlara ulaşabileceği uyarısı yaptı. Bu görüntülerin çocukların izleyeceği saatte yayınlanması nedeniyle kanala ceza yasanın 8. maddesinin ikinci fıkrasındaki ‘radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde çocuk ve gençlerin zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar ve izleyebilecekleri zaman diliminde koruycu sembol kullanılmadan yayınlanamaz hükmünün ihlal edildiği belirlendi.

Karara CHP'li üyeler Süleyman Demirkan ve Ali Öztunç karşı oy kullandı. İhlal kararı oy çokluğuyla benimsendi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:0510.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more