Reklamsız Sözcü

Sağlıkta ‘promosyon’ yolsuzluğu

AKP'nin unutturmak istediği yolsuzluğu, CHP hatırlattı.

11:09 -
Sağlıkta ‘promosyon’ yolsuzluğu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, promosyon yolsuzluğu ve ihalelerde usulsüzlük iddialarına ilişkin 2012 yılı sonunda başlatılan soruşturmanın akıbetini sordu.

Tanrıkulu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

İncelemenin akıbetini öğrenmek isteyen Tanrıkulu, söyle dedi:
“İnceleme sonucunda hangi kamu görevlileri hakkında soruşturma açılmasına izin verilmiştir?Açılan soruşturmanın akıbeti nedir?Kamunun uğratıldığı toplam zarar ne kadardır?Kamu aleyhine oluşan zararların tazmini için gerekli yasal süreç başlatılmış mıdır?Soruşturma sonucunda hangi kamu görevlileri, bürokratlar görevden el çektirilmişlerdir ve görevden alınmışlardır ve hangi kamu görevlileri memurluktan ihraç edilmişlerdir, hangi kamu görevlileri hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurularında bulunulmuştur?
Bakanlıkça görevlendirilen müfettişlerin, Ziraat Bankası'yla promosyon anlaşması yapan Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından beş yıl boyunca sağlanan 9 milyon 526 bin 815 TL'lik kaynağın 6 milyon 294 bin 881 lirasını sahte fiş ve faturalarla usulsüz olarak harcadığını belirledikleri iddiası doğru mudur?
Promosyon parasından en büyük harcamanın yaklaşık 1 milyon 800 bin TL Tutarla Hudut ve Sahiller Sağlık eski Genel Müdürünün baldızının ortaklarından olduğu bir firmaya yapıldığı iddiası doğru mudur?
Ayrıca, Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı ‘nın ( Mayıs 2014 te istifa etmiştir ) yakınına ait olduğu söylenen bir firmadan son 5 yıl içerisinde Sağlık Bakanlığı ile bağlı tüm kurumları ( hastaneler dahil) tarafından yapılan mal ve hizmet alımları olmuşsa alımların toplam tutarı ne kadardır, söz konusu firmanın unvanı nedir?”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more