Sanat kentten siliniyor

Ankara’nın kent merkezinde bulunan ünlü tiyatro sahneleri Akün ve Şinasi’nin satışa çıkarılmasına tepkiler artıyor.

Sanat kentten siliniyor

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Akün ve Şinasi sahneleri gizlice satılması tepki çekti. Başkent Dayanışması ve Başkentliler Akün ve Şinasi sahnesi önünde eylemler gerçekleştirmişti. İhaleyle dört kez satışa çıkan sahnelerin ihaleleri ertelenmişti. Başkent Dayanışması iplerle Akün ve Şinasi sahnesini kente bağlamış, Sahne önünde basın açıklamaları yaparak ihaleleri bir çok kez protesto etmişti.

TEK TEK YOKEDİLİYOR

Başkent dayanışması Sekreteryasını yürüten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan sahnelerin satışının kent belleğini yok etmek olduğunu söyleyerek tepkisini dile getirdi. Candan şöyle devam etti: “ Akün ve Şinasi sahneleri kentin sanat mekanlarıdır, yok edilmesi kabul edilemez, bir zamanlar Sakarya'da buluna “yeni sahne” de yok edildi. Tek tek sanat mekanlarını yok ediyorlar. Avrupa ülkesi başkentleri kentlerinde bulunan kültür merkezlerinin sayıları ile gurur duyarlar.

GİZLİCE MEKAN SATSALAR ALTINDAN RANT ÇIKIYOR

Atina'da 110 tiyatro her gün perdelerini açar. Sanat düşmanı olan zihniyet ise kültür ve sanat mekanlarımıza saldırıyor, satışa çıkarıyor. Tiyatro seyircisi için, kent belleği ve kentliler için büyük bir kayıp. Sahneler kapatılamaz, Kültür Bakanlığını göreve çağırmıştık, uyarmıştık ama kulağının üstüne yattı ve tiyatro mekanlarının yok oluşunu seyrediyor. Ne zaman gizlice bir mekan satsalar, altından rant çıkıyor. Nedir bu gizlilik? Açığa çıkartmak ve engellemek için mücadele edeceğiz. ”

Candan, tiyatro sezonlarında Akün ve Şinasi sahnelerinin tıklım tıklım dolu olduğuna dikkat çekerek, amaç Başkent'te sanatı yok etmektir, bilinçli olarak sanat kentten siliniyor dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...