Reklamsız Sözcü

Sanatçılar isyan etti!

Sanatçılar ve Sivil Toplum Örgütleri, Devlet Tiyatroları'nın arazileri için eylem yaptı.

android-time 16:20
Sanatçılar isyan etti!
Sanatçılar ve Sivil Toplum Örgütleri, Devlet Tiyatroları'nın arazileri için eylem yaptı.

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Daha önce Devlet Tiyatroları Macun Köy atölye tesislerinin bulunduğu alnın bir kısmı Milli Emlak tarafından inşaat koperatifine satılmıştı. Tiyatronun itirazları da devam ederken, kooperatif elli kadar ağacı da keserek, inşaat çalışmalarına başlamasını sanatçılar ve sivil toplum örgütleri protesto etti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, DETİS, TOBAV, Kültür Sanat – Sen ve Başkent Dayanışması bileşenleri bugün Macunköy atölye sahnelerinin bulunduğu alanda bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya çok sayıda tiyatro, opera sanatçıları ve STK'lar destek verdi. Süren inşaatın bitişiğinde Atölyelerin önünde yapılan açıklamayı DETİS Başkanı Mehmet ege okudu. Ege, “ Atölye sahnesinin de içinde arazi bilgimiz dışında Milli emlak tarafından satıldı. Satın alan kooperatif rant gelirini katlamak için bizim ağaçlandırdığımız bize ait 4.250 metrekarelik alana da göz dikti. Yetmez gibi Ankara Büyükşehir Belediyesince, nazım imar planı yapılırken bizim ağaçlandırdığımız bölüm haritaya işlenmeyerek, yanlış aplikasyon göz ardı edilerek, göz dikenlerin parseline kaydırılmış gizli gizli. Yenimahalle Belediyesi bizim ağaçlandırmalarımızı ve binalarımızı gösteren durumu saptaması gerekirken, bu işlem yapılmadan 1/1000 ölçekli imar planı ve parselasyon planını yaparak Büyükşehir Belediyesi'nin haksız uygulamasını kabul edip rantçılara teslim etmiş o da gizli gizli. Punduna getirip ağaçlarımızı kestiler. Yeşile , insana, sanata, geleceğe düşman kafalar nefes alınabilecek tüm alanları yok ediyorlar. “ dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube başkanı Ali Hakkan ise rantın her yerde devam ettiğini söyleyerek,” rantı her yerde görüyoruz, bu ilk değil, AOÇ'deki yeşil alanın talanında gördük, ODTÜ ormanının yok edilmesinde gördük şimdi de Macun köy atölye sahnelerinin arazileri ranta kurban ediliyor, yine bir hukuksuzluk sürecini yaşıyoruz. Ankara'nın göbeğinde bu kadar emek verilmiş, ağaçlandırılmış bir yeşil alan en başta imar planı sürecinde çözülebilirdi. İmar planları zaten kamu yararına yapılır. Basit bir düzenleme ile burası kamu yararına ayrılabilirdi. Macunköy atölye sahnelerine göz dikmeleri endişe ve üzüntü verici bir durumdur. ” Şeklinde konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more