Sanatçılardan açlık grevi

Kültür Sanat Emekçileri Derneği üyeleri, kültür sanat politikaları uygulamaları ve sorunlarına dikkat çekmek için açlık grevi yapacaklarını duyurdu.

Sanatçılardan açlık grevi

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Dernek yönetimi, sorunlarına şimdiye kadar çözüm bulamayan ve görmezden gelen hükümetin kültür ve sanat politikasını, bu bölümlerden mezun olanların istihdamının görmezden gelen bürokrasiyi protesto etmek için açlık grevine gideceklerini bildirdi.

Küytür ve Sanat Emekçileri Derneği’nin, Sıhhiye Abdi İpekçi Parkında 7 kasımda başlatacakları açlık grevi ile ilgili açıklaması şöyle :

BAKAN ÇELİK BİZİ MUHATAP ALMADI

Müzecilerin, arkeologların, sanat tarihçilerin, restoratörlerin ve görsel sanatçıların sorunlarına yönelik çözüm aramak, mesleğimizi, meslektaşlarımızı ve tarihimizi yüceltmek, diğer meslek kuruluşlarıyla ortak hareket ederek, korunması gerekli kültür mirasımıza her ne pahasına olursa olsun sahip çıkmak ve korumak amacıyla çözüm yolları aramaya çalışmaktadır. Aylardır hem sanal ortamda hem yazılı ve görsel basında sorunları dile getirmeye gayret göstermekteyiz. Gerek iktidar partisi mensuplarına gerekse muhalefet partisi üyelerine ulaşarak istihdam sorununun çözümüne yönelik çaba sarf ettik. Ancak sorunlarımıza Kültür ve Turizm Bakanlığınca çözüm gelmediği gibi ne Bakan Sayın Ömer Çelik ne de Müsteşar Sayın Haluk Dursun tarafından sivil toplum kuruluşu olarak muhatap dahi alınmadık. Meslek mensubu on binlerce işsiz ile yıllardan beri süre gelen istihdam sorunu artık tıkanma noktasına gelmiştir.

GENÇLERE BÜROKRASİ ENGELİ

Bakanlık bürokratlarının sözleşmeli ve kadrolu atamalara yönelik verdikleri sözler yerine getirilmemiştir. Sınava umutla giren binlerce meslektaşın umutlarını bürokratik engellerle söndürmeye, hiç atama yapmayarak gençlerin hayallerini ertelemeye kimsenin hakkı yoktur.
Bu nedenle istihdam için yeterince çaba sarf etmeyen, söz verip genç meslektaşlarımızı umutlandırarak sözlerini yerine getirmeyen Kültür ve Turizm Bakanlığını ve bürokratlarını, devletin kültür politikalarını, alt yapısı olmadan ihtiyaçtan fazla arkeoloji ve sanat tarihi bölümleri kuran, arz talep dengesini göz ardı ederek bölümlere binlerce öğrenci yerleştiren, niteliksiz eğitim sonrası bu gençleri elinde diplomaları ile sokağa salıveren üniversiteleri, YÖK'ü ve bu duruma ortam yaratan ve çözümü için bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunmayan akademisyenleri protesto etmek için meslektaşlarına daha önce verdiği söz üzerine açlık grevine gitme kararı alan Derneğimiz Başkan Yardımcısı Binnur Çelebi' nin öncülüğündeki fedakâr, kültür sanat emekçisi, fedailerin; meslek onuruna, aşına ve işine sahip çıkma sevdasıyla ortaya koydukları “açlık grevi” eylemi yanında yer alarak, en insani ve haklı dava olan ekmek kavgasına destek vermekteyiz.

7 Kasım 2014 tarihine kadar sorunların çözümüne yönelik herhangi bir gelişme kaydedilmez ise 09 Kasım 2014 tarihi, Pazar günü, saat:13.00 de Ankara, Sıhhiye Abdi İpekçi Parkında arkeologların ve sanat tarihçilerin, bu alanda mesleğini eline almaya hazırlanan ve gelecek kaygısı içinde olan üniversite öğrencilerinin de katılımıyla “açlık grevi”ne gidileceğini daha önce kamuoyuyla paylaşmıştık.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...