‘Sen dava açma, hakkına razı ol’

Kentsel dönüşüm için 'sosyal patlama' uyarısı

‘Sen dava açma, hakkına razı ol’

İZMİR’de kentsel dönüşüme en çok ihtiyaç duyulan Karabağlar’da Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Selvitopu, 540 hektarlık alanda dönüşüme hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın halkın endişelerini gideremediğini söyledi. Başkan Selvitopu, “Uzlaşma olmazsa sosyal patlamalar ortaya çıkar” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bürokrat olarak çalışırken yıllarca kentsel dönüşüm için proje hazırlayan İnşaat Mühendisi Selvitopu, Bakanlığa her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da vurguladı.

Karabağlar İlçesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 53 bin 500 nüfusun yaşadığı 15 mahalleyi kapsayan 540 hektarlık alanda kenstel dönüşüm yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise 32 hektarlık alana, 3 bin 216 konut dikecek. Büyükşehir Belediyesi, uzlaşmayı yüzde 80 oranında gerçekleştirdi ve ilk kazmayı vuramaya hazırlanıyor. Öte yandan vatandaş Bakanlığın projesine tepkili. Plan ve projede olmadığını, evlerinin olduğu yerden değil başka yerden ev verildiğini, evin büyüklüğünün anlatılmadığını öne süren halk, dernek kurarak, “İmzalamıyoruz” pankartlarıyla direniyor.

“SEN DAVA AÇMA, HAKKINA RAZI OL”

Büyükşehir Belediyesi’nde bürokrat iken yıllarca kentsel dönüşüm projeleri hazırlayan Karabağlar’ın Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise dönüşümün halk mağdur edilmeden yapılması gerektiğini savunarak, kendilerinin bunu yaptığını, Bakanlığa da her türlü desteği vermeye hazır olduklarını anlattı. Selvitopu, kentsel dönüşümün siyasete kursan edilmeyecek kadar önemli bir konu olduğuna dikket çekerek, şunları söyledi:

“Proje doğruysa desteklenmeli. İzmir’in dönüşüm projelerine ihtiyaç var. Önemli olan insanların mağdur olmaması, yerinden yurdundan olmaması ve haklarının korunması. Temel bakışımız bu. Bu tür projelerin Bakanlık tarafından yapılması kökünden yanlış. Sıkıntının sebebi de o. Sözleşme metninde, ‘bu sözleşmede çıkan anlaşmazlıklarda Ankara mahkemeleri yetkilidir’ diye bir madde var. Limontepe’deki adam Ankara’ya mı gidecek? Dar gelirli bir insan. Bu, ‘sen dava açma, hakkına razı ol’ demek. Yerel yönetim olsa vatandaş hesap sorar, eleştirir. Bakanlık da devrede olmalı ama yapımı üstlenmesi gereken yerel yönetim olmalı. Bakanlık sadece denetlemeli” dedi.

“3 DAİRE VERİRİZ’ DİYORLAR YERİ BELLİ DEĞİL”

Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere Kentsel Dönüşüm Planı’nı yaparken önce kahvehanede halka “Nasıl bir yerde oturmak istiyorsunuz, beklentiniz nedir, park mı istiyorsunuz, spor alanı mı, eviniz nasıl olsun?” diye sorduklarını, alınan kararları, projeyi yapanlara aktardıklarını proje hazırlandıktan sonra yeniden halkın görüşünü alıp değişiklikleri gerçekleştirdiklerini anlattı.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Uzundere’de belediyenin uzlaşma bürosunda projenin görsel maketinin, mimari projelerinin yanısıra 12 tip daire örneğinin bulunduğunu belirterek, bölgede yaşayan halkın ticari faaliyetine göre de konut altlarını ticari alan olarak planladıklarını ifade etti. Selvitopu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uzlaşma bürosunda halka “Sana 3 daire veriyoruz” dendiğini, ancak yerlerinin nerede olduğunun bile belli olmadığını ileri sürdü. Selvitopu, “Endişeleri ortadan kaldırmadan uzlaşma olmaz, sosyal patlamalar ortaya çıkar. Projeyi oradaki insanların çok iyi bilmesi lazım. Siz o insanları başka yere gönderirseniz gittiği yerde problem olur. Kentsel dönüşümün felsefesi, yerinde dönüşüm olmalı. Bakanlığa eksikliklerini gidermesi konusunda destek veririz. Bu proje kent için yapılacak. Benim yapmam gereken destek olmak. Burada önemli olan insanların mağdur olmaması” dedi.

“GÜVEN YOK”

Limontepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Doğan Yüksel, Bakanlığın anlaşma yaptığı şirketin kendilerine beş sayfalık uzlaşma tutanağını imzalatmak istediğini, ancak imar planı olmayan bölgede evlerin değerinin neye göre belirlendiğini bilmediklerini belirterek, “Sorularımızın yanıtsız kalması ya da çelişkili konuşmalar güvenimizi sarstı. Haklarımızı korumak için dernek kurduk, şimdi daha da genişletip platform oluşturacağız. Öncelikle imar planlarının çıkmasını bize de buna göre hakkımızın verilmesini istiyoruz” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...