Sözcü Plus Giriş

Sincan metrosu 1 hafta ücretsiz

Batıkent-Sincan Metro hattında 1 hafta süreyle ücretsiz olarak hizmet verilmesine ilişkin önerge oybirliği ile kabul edildi.

12:15 -
Sincan metrosu 1 hafta ücretsiz

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yeni hizmete giren Batıkent-Sincan Metro hattında 1 hafta süreyle ücretsiz olarak hizmet verilmesine ilişkin önerge oybirliği ile kabul edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, Başkanvekili Ali İhsan Ölmez başkanlığındaki toplantısında gündemdeki konuları görüşüldü. Belediye hizmetinin tanıtımının yapılması, vatandaşların metro hattını tanıyarak toplu taşıma kullanımındaki konfor ve kolaylığı görmeleri, Sincan-Kızılay ve diğer kent merkezleri arasında trafik yoğunluğu, yakıt tüketimi gibi yönlerden faydalarının anlaşılması ve ulaşım alışkanlığının sağlanması amacıyla; Batıkent-Sincan OSB İstasyonu Metro hattının 12 Şubat Çarşamba günü saat 07.00'den, 18 Şubat Salı günü saat 24.00'a kadar 1 hafta süre ile ücretsiz olarak hizmet vermesine ilişkin karar alınmak üzere sunulan Başkanlık yazısı Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edildi.

-“METRO SİSTEMİNİN DEVREYE GİRMESİNİ OLUMLU KARŞILIYORUZ”-

Meclis'teki siyasi parti grupları da metro sisteminin devreye girmesini olumlu karşıladılar. CHP Grubu adına söz alan Yaşar Çatak, “Hayırlı-uğurlu” olması dileğinde bulundu ve “Metro sisteminin devreye girmesini olumlu karşılıyoruz” dedi.
MHP adına söz isteyen Hamit Yavuz ise Ankaralıların hizmetine sunulan Batıkent-Sincan metrosunun hizmete girmesinden dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Metronun devreye girmesinin sevindirici olduğunu kaydeden Yavuz, “Temennimiz diğer metro hatlarımızın da çoğaltılarak Ankara'nın hizmetine sunulmasıdır” diye konuştu.

-“HANGİ SİYASİ İRADE GELİRSE GELSİN RAMAZAN ETKİNLİKLERİNİ DEĞİŞTİRMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”-

Büyükşehir Belediye Meclisi, daha sona 2014 Yılı Ramazan ayı etkinlikleri, 7. Büyük Ankara Festivali ile ilgili Başkanlık Yazıları'nı görüştü. CHP adına söz isteyen Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak, Ramazan etkinlikleri ile ilgili yeterli zaman bulunduğunu, Belediye yönetiminde olası bir değişiklikten sonra göreve gelecek kişilerin bu programların konseptini, içeriğini değiştirme gibi durumların ortaya çıkabileceğini kaydederek, bu tür kararların seçim sonrasına ötelenmesini istedi.
Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez ise bu etkinliklerin artık gelenekselleştiğine vurgu yaptı. Bu tür etkinliklerin Ankara'nın karakteri haline geldiğini ifade eden Ölmez, “Ankara Festivali'ni, hangi siyasi irade gelirse gelsin kaldırmayacağını, Ramazan etkinliklerini değiştirmeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca gelecek Belediye Meclisi irade beyan edecek, eğer uygun görmüyorsa da iptal bir Meclis kararına bakar” şeklinde konuştu. Görüşmelerin ardından Ölmez, bu etkinliklerin her yıl yapıldığını Başkanlık yazısının da geçen yıl ki karara atıf yapılarak geldiğini kaydetti ve maddeleri oylamaya sundu. Başkanlık yazıları daha sonra oy çokluğu ile kabul edildi.

-BÜYÜK ANKARA FESTİVALİ YİNE HAZİRAN AYINDA-

Başkanlık Yazısı'nda Büyük Ankara Festivali'nin 2014 yılı Haziran ayında yapılmasının planlandığı, festivalin başarılı geçmesi için yetkili birimlerce festivalin tanıtım faaliyetlerine başlanması, ilçe belediyelerine festivale katılmaları için davet yapılması, gerektiğinde sivil toplum örgütlerine, Ankara esnaf odalarına kayıtlı esnafa, Ankara Ticaret Odası ile esnaf odalarına kayıtlı üyelere yer tahsisi yapılması öngörülüyor.
Kentlilik bilincinin sağlanması amacıyla festival alanına EGO otobüslerinin kentin değişik noktalarından festival boyunca festival alanına yolcu taşıması yapmaları, belediye birimlerince Ankara'yı tanıtan tişörtlerin, patlamış mısır, pamuk şeker, yiyecek, içecek, gençlere ve çocuklara oyuncak, top, bebek ve benzeri malzemelerin ücretsiz olarak dağıtılması, festivalde değişik etkinliklere yer verilmesi, her akşam değişik sanatçılar tarafından konser verilmesi, festivalin duyurusu için yazılı, görsel diğer ilanların yapılması, bilboardlardan duyuru yapılmasının festivale katkı sağlayacağına dikkat çekiliyor. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more