Reklamsız Sözcü

Sincan metrosu açılıyor

Sincan-Batıkent Metrosu, bugün hizmete açılıyor.

android-time 09:53
Sincan metrosu açılıyor
Sincan-Batıkent Metrosu, bugün hizmete açılıyor.

Sincan Harikalar Diyarı'nda yapılacak açılış törenine; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve milletvekilleri de katılacak.

Sincanlılar, yıllardır bekledikleri ve açılış tarihi sürekli ertelenen metrolarına sonunda kavuşacak. Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına başladığı ve 216 milyon (trilyon) lira harcayarak 2011 yılında yüzde 71.78'lik fiziki gerçekleşme ile Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'na devrettiği Sincan Metrosu, saat 11.00'da gerçekleştirilecek törenle hizmete açılacak. Davetliler, resmi törenin ardından metronun ilk seferinde de yolculuk yapacak.

HAT 12 İSTASYONDAN OLUŞUYOR

Kızılay – Sincan hattı üzerinde; Batıkent, Batımerkez, Mesa, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 3, Devlet Mahallesi, Fatih, GOP, Törekent 1 ve OSB olmak üzere 12 istasyon bulunuyor. Batıkent'ten, Sincan Törekent'e kadar hattın uzunluğu 15.5 kilometre.
Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına başladığı metro hatları, 7 Mayıs 2011'de düzenlenen bir törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:0012.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more