Reklamsız Sözcü

Sınırda IŞİD paniği

Suriye'den gelen iki havan topu Suruç'a düştü. TSK alarm durumuna geçti.

12:35 -
Sınırda IŞİD paniği

Suriye tarafından atılan bir havan topu mermisi Suruç'un Mürşitpınar köyündeki sınırın 1 kilometre uzağındaki boş araziye düştü. TSK’yı alarma geçiren olayın ardından saatler sonra ikinci bir havan mermisi düştü. Bölgede hareketlilik sürüyor.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Türkiye topraklarına düşen havan topu mermisinin parçalarını eline alan öfkeli vatandaş bu “Erdoğan’ın bize hediyesidir” dedi.

TANKLARIN NAMLULARI SURİYE YÖNÜNDE!

Suriye’den atılan havan topu mermilerinin Şanlıurfa Suruç-Mürşitpınar sınırına düşmesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sınırdaki tüm tankları araziye çıkararak namlularını Suriye’ye çevirdi. TSK, 3. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Mürşitpınar Askeri Birliği’ndeki tüm tank ve zırhlı araçlar, Suruç-Kobani sınır hattının sıfır noktasındaki hakim tepe ve arazilere çıkarılarak namluları Suriye’ye çevirildi.

DÜN DE İKİ MERMİ DÜŞMÜŞTÜ!

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, Şanlıurfa Suruç’a dün düşen 2 havan mermisine angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; “Suriye’de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 1.400 metre Türkiye tarafına, Mertismail Köyü’nün 950 metre kadar kuzeyinde yol kenarında boş araziye düşmüştür. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir.”

Diğer düşen havan mermisinde ise 3 kişinin yaralandığını açıklayan Genelkurmay Başkanlığı, “Suriye’de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 525 metre Türkiye tarafına, Alanyurt Köyü’nün 50-100 metre kuzeyindeki bir eve düşmüştür. Olayda biri kadın, ikisi erkek olmak üzere üç sivil vatandaş hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralı personel, Suruç Devlet Hastanesinde ayakta yapılan tedaviyi müteakip taburcu olmuştur. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir” ifadelerine yer verdi. (DHA)

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:31 29.09.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more