Skandal fişleme yargıda

Eğitim-İş öğretmenleri fişleyen Eğitim-Bir-Sen Birecik Temsilcilik Başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Skandal fişleme yargıda

Eğitim-İş, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde, okul müdürlüğü için mülakata girecek öğretmenleri “ulusalcı”, “Alevi militan”, gibi ifadelerle fişleyen Eğitim-Bir-Sen Birecik Temsilcilik Başkanı Nahsan Aydın hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede, fişleme olayı nedeniyle Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yapılmış olan müdürlük sözlü sınavlarına şaibe karıştığı, öğretmenlerin tek tek fişlenerek müdürlük sözlü sınav komisyonunun etkilenmeye çalışılmasının, sübjektif bir değerlendirme yöntemi olan sözlü sınavın geçerliliğini ve güvenilirliğini ortadan kaldırdığı kaydedildi. Fişleme belgesinde öğretmenlere: “…Alevi militan. Türk faşisti. İki yüzlü. Tutarsız. Ülkücü militan. Çok tehlikeli, kesinlikle değerlendirilmemeli. Dengesiz…” şeklindeki ifadelerle hakaret edildiği vurgulanan dilekçede şu ifadelere yer verildi:

MEB'de skandal fişleme!MEB’de skandal fişleme!

“Şüpheli Nahsan Aydın, bu hazırladığı belge ile müdürlük mülakatına girecek olan öğretmenleri tek tek fişlemiş, aynı zamanda kişiye özel bilgilerini açığa çıkarmış, müdürlük sınav komisyonunu olumlu/olumsuz yönde etkilemiş, öğretmenlere yönelik aşağılayıcı ifadeler kullanmıştır. Şüpheli bir nevi, tarafsız olması gereken müdürlük sözlü sınav komisyonuna, Eğitim Bir-Sen sendikasının taleplerini, diğer adayları fişleyerek, ayrımcılık yaparak dikte etmiştir. Kutsal bir meslek olan öğretmenlik mesleğini icra etmekte olan meslektaşlarını, yalan yanlış çeşitli sıfatlarla ayrıştırmış, bu öğretmenlerin çoğunun ülke genelinde ve bulundukları çevrede veli ve öğrencilere olumsuz olarak tanıtmıştır. Şüphelinin eylemlerine uyan ilgili ceza maddelerinden kamu davası açılmasını talep etme zorunluluğu doğmuştur.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...