Soba zehirlenmesine dikkat

Uzmanlar, kış aylarında sobadan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu.

Soba zehirlenmesine dikkat

Aydın Halk Sağlığı Müdürü Dr. Şenol Okur, kış aylarında sobadan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu. Havaların soğumasıyla sobaların yandığını ve karbonmonoksit zehirlenmesi riskinin de başladığını belirten Okur, sobaların doğru yakılması ve yatmadan önce bir şey atılmaması uyarısında bulundu.

Dr. Okur, lodos estiği günlerde soba ile ısınan ailelerin, yakarken daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Okur, “Güneybatı yönünden esen rüzgar olan lodosun estiği günlerde, her yıl onlarca kişi ısınma araçlarından sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girerek zehirlenme ve ölüme sebep olur. Vatandaşlarımızın bu araçlarla ilgili yanlış bilgileri, kullanım hataları ve ihmalleri sonucu soba, şofben, kombi ve bacalardan kaynaklanan zehirlenmeler, özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.” dedi.

Zehirlenme durumuyla karşılaşmamak için vatandaşların dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi veren Aydın Halk Sağlığı Müdürü, “Meteoroloji’den özellikle kış ayları için bildirilen hava raporu düzenli olarak takip edilmeli, lodosun beklendiği günler için gerekli tedbir alınmalıdır. Alçak basınçlı, lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standarta uygun değilse alçak basınçlı havalarda sobaların yakılmaması, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmesi gerekmektedir. LPG ile çalışan şofbenin banyoya monte edilmemesi, başka bir havadar mekana monte edilmesi, montajın yetkili servis tarafından yapılması önem taşımaktadır. Şofben zehirlenmeleri, genellikle gaz kaçaklarından kaynaklanmaz. Yeterli havalandırma yapılmayan kapalı alanda yanma sonucunda havadaki oksijen miktarı azalır, karbonmonoksit miktarı artar ve şofbenin ateşi söner. Şofben bulunan yere, sürekli ve kesintisiz temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Sobalar aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt, karton ve kolay yanan çıra koyulmalıdır. Odun, kömür gibi is bırakan yakıt kullanıldığı zaman bacalar iki ayda bir, diğer yakıtlar kullanıldığında üç ayda bir temizlenmelidir. Baca temizliği aksatılmamalıdır. Kontrol edilmemiş ve havalandırması olmayan ısıtıcıların bulunduğu odalarda uyumamak gerekir. Olası zehirlenme vakalarında 112 Acil Sağlık aranmalı ve zehirlenen kişilerin mutlaka hastanelerde tedavi edilmesi sağlanmalıdır. Zehirlenmenin tespit edildiği ilk anda pencere ve kapılar açılmalı, kişi olay yerinden uzaklaştırılmalı, ambulans gelene kadar rahat nefes alması için temiz havaya çıkarılmalıdır.” uyarısında bulundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...