Reklamsız Sözcü

‘Suriyeliler oy kullanamaz’

Hatay Valisi Lekesiz 30 Mart 2014’de Türkiye genelinde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili açıklama yaptı.

10:45 -
‘Suriyeliler oy kullanamaz’

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 30 Mart 2014'de Türkiye genelinde yapılacak olan yerel seçimler sürecinde Hatay'da alınan tedbirleri, yerel gazetelerin imtiyaz sahipleri, yazı işleri müdürleri ve ajansların temsilcileri ile paylaştı. Lekesiz, “Ülkemizde geçici olarak insani gerekçelerle misafir edilen Suriyeliler in, T.C. vatandaşı olmadıkları için oy kullanabilmeleri hukuken ve fiilen mümkün değildir” açıklamasında bulundu.

Valiliğin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, valilikte gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Lekesiz, seçimlerin Hatay için bir demokrasi şöleni havası içerisinde geçmesini diledi.

Lekesiz, “Yaklaşan seçimler öncesinde ilimizin konuları ile ilgili olarak varsa önerilerinizden ve katkılarınızdan yararlanmak amacı ile bir araya geldik. İlimizin her bir konusu, her bir hemşehrimizin memnuniyeti hiç şüphesiz bizim için çok önemli ve değerlidir” dedi.

Medya kuruluşlarının gelişmiş demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olduğunu vurgulayan Lekesiz, “Hepimizin çabası ve desteği ile her geçen gün daha da güçlenen demokrasimiz, mutlu ve aydınlık bir geleceğin önemli bir güvencesidir. Seçimlerin bu zamana kadar olduğu gibi ilimize yakışır şekilde demokratik bir şölen ve yarış havasında geçmesini temenni eder bu konuda yaptığınız ve yapacağınız katkılar için de teşekkür ederim” diye konuştu.

Vali Lekesiz, siyasi partilerin il başkanları ile de toplantılar yapılmak suretiyle; Hatay'da seçim çalışmalarının demokratik bir şölen havası içerisinde geçmesi, Hatay'da mevcut hoşgörü ortamına bir zede gelmemesi için belli hususlarda azami gayret göstermeleri konusunun paylaşıldığını ve görüş birliği oluştuğunu hatırlatarak, “Hemşehrilerimizin huzuru ve çevre konusunda gösterilen bu hassasiyet ve anlayış birliği fevkalade memnuniyet vericidir. İlimizin demokratik ortamının daha da güçlenmesi, hoşgörü ve sevgi ikliminin bu zamana kadar olduğu gibi bu seçimlerde de gösterilecek özen sayesinde daha da güçlenerek devam etmesi konusunda sizlerin de basın mensupları olarak gereken desteği vereceğinize olan inancımız tamdır” dedi.

-SURİYELİLERİN OY KULLANMALARI HUKUKEN VE FİİLEN MÜMKÜN DEĞİL-

Türkiye'de insani gerekçelerle geçici olarak misafir edilen Suriyelilerin seçimlerde oy kullanacakları yönünde basında zaman zaman yer alan haberlere de değinen Lekesiz, “Türkiye'de seçme seçilme ve siyasi faaliyette bulunmaya ilişkin hususlar düzenlenmiş ve oy kullanabilme hakkına sahip olanların 18 yaşını tamamlama, T.C. vatandaşı olma zorunluluğu getirilmiştir. Ülkemizde geçici olarak insani gerekçelerle misafir edilen Suriyelilerin, T.C. vatandaşı olmadıkları için oy kullanabilmeleri hukuken ve fiilen mümkün değildir” dedi.

Toplantıda İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ'ın konu ile ilgili sunumunun ardından Vali Lekesiz, basın mensuplarının seçim sürecinde alınan tedbirlere yönelik sorularını cevaplandırdı.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Hatay genelinde 3 bin 404 sandıkta 968 bin 332 seçmen oy kullanacak. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more