Suriyeliler Türkçe öğreniyor

İzmir'e gelen Suriyeliler için Bornova Halk Eğitim Türkçe okuma yazma kursu açtı.

Suriyeliler Türkçe öğreniyor

Bornova Halk Eğitim Müdürü Ebru Yücel, Pınarbaşı Gürpınar Okulu ve İzmir Ticaret Odası (İTO) İlkokulu’nda Türkçe kursunda eğitim gören kursiyeri ziyaret ederken kurslara kucaklarında çocuklarıyla katılan kadınlar da dikkat çekti.

Suriyeliler, İzmir’e adapte olabilmek için Türkçe öğrenmeye başladı. Bornova Halk Eğitim Suriyeliler için değişik bölgelerdeki bazı okullarda kurslar açtı. Gürpınar, İTO, Yunus Emre, Batıçim, Şehit Teğmen Murat Aslantürk, Vadide Baha Pars İlkokullarında Bornova Halk Eğitim’in ücretsiz kursundan yararlanan Suriyeliler, Türkçe öğrenmeye çalışıyor. İzmir’de çalıştıkları çeşitli işyerlerinde iletişimi sağlamak ve Türklerle iyi ilişki kurabilme imkânı sağlamak için Türkçe öğrenmeye başlayan Suriyeliler, derslerde hızlı ilerliyor. Kurslara katılanların sayısı 293’e ulaştı.

Gürpınar İlkokulunda oluşturulan iki sınıfta 45 Suriyeli çocuğun kursa katıldığını belirten Gürpınar İlkokulu Müdürü Gölgen Uçurum, “07-13 yaş arası 45 öğrencimiz kursu veren öğretmenlerimiz sayesinde kısa sürede Türkçe’yi söktü” dedi.

Yetişkin kurslarına ise genellikle kadınların katıldığını belirten yetkililer erkeklerin çalıştığı için kurslara gelemediğini belirtti. Kursiyerleri ziyaret eden Bornova Halk Eğitim Müdürü Yücel, “Bornova’da yaşayan Suriyelilerin şehre adaptasyon sağlamaları konusunda duyarsız kalamazdık. Temennimiz ve arzumuz bir an evvel Suriye’deki sıkıntıların bitmesi. İzmir’e gelenler aile ve sosyal hayatlarını devam ettiriyorlar. Yaşadıkları dil sorununa kayıtsız kalamazdık” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...