‘Sürücü uyumadı, kurtarmaya çalıştı’

Tan, sürücünün iddia edildiği gibi uyumadığını, yağış ve mıcır nedeniyle kontrolden çıkan aracı kurtarmaya çalıştığını, ancak toparlayamadığını söyledi.

‘Sürücü uyumadı, kurtarmaya çalıştı’

AKP Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba ile AKP İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Berberler ve Kuaförler Odası’na başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Ziyarette, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Abdülkadir Konak da yer aldı. Aynı kazada kardeşi Erkan Tan’ı kaybeden ve kendisi de yaralı kurtulan Oda Başkanı Ahmet Tan kazanın nasıl olduğunu anlattı.

Yolcu otobüsü şarampole yuvarlandı: 42 yaralıYolcu otobüsü şarampole yuvarlandı: 42 yaralı

 

‘MICIRDAN ÇIKARKEN OTOBÜS KAYMAYA BAŞLADI’

Kazanın yağış ve mıcır nedeniyle meydana geldiğini söyleyen Başkan Ahmet Tan, şoför Sinan Doğraylı’nın uyuduğu iddialarının doğru olmadığını savundu.

Kazanın hemen öncesinde kendisinin sürücünün yan tarafındaki hostes koltuğunda oturduğunu aktaran Ahmet Tan, şoför Doğraylı’ya sigara ikram ettiğini ve kaza öncesinde şoförle sohbet ettiklerini dile getirdi. Kazada hayatını kaybeden şoför Sinan Doğraylı’nın otobüsü kurtarmak için manevra yaptığını belirten Tan şöyle dedi:

“Uyuduğu tamamen yanlış, asılsız bir bilgi. Ben uyumuyordum. Şoföre bir sigara verdim, bir de kendim yaktım. İkimizden başka sigara içen yoktu. Sigarayı yaktık, sohbet ediyorduk. Yağmur yeni yağmıştı. Mıcırlı yoldan asfalta çıkar çıkmaz, arkadan Muammer diye bir arkadaşımız, ‘Aman dikkat’ diye bağırdı. Herhalde kaydığını hissetti. Yolda da hata yoktu. Yol çalışmaları daha gerideydi. Mıcırdan çıkarken bir anda otobüs kaymaya başladı. Şoför kurtarmaya çalıştı, manevra falan yaptı. Gördüm, direksiyonu çevirdi ama olmadı. Adamın da günahını almayalım. Ölmüş adamın arkasından konuşmayalım.”

Ankara'da otobüs kazası 5'i ağır, 36 yaralıAnkara'da otobüs kazası 5'i ağır, 36 yaralı

 

‘SAVCILIK OLAYI TAKİP EDİYOR’

Basın mensuplarının “Kazada ölen ya da yaralananlarla ilgili tazminat davası açılacak mı?” sorusunu ise Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Abdülkadir Konak yanıtladı. Burdur Savcılığı’nın olayı takip ettiğini kaydeden Konak, kazayla ilgili her türlü gelişmeyi takip ettiklerini belirtti. Konak, “Ancak daha çok erken. Henüz taziyelerimiz sürüyor. Biz kaybettiklerimizi bile yeni defnettik. Kazada hayatını kaybedenlerin eşyalarını jandarmadan yeni teslim aldık. Bugün eşyaları yakınlarına teslim edeceğiz” diye konuştu.

51 yolcu ölümden döndü!51 yolcu ölümden döndü!

 

EKSTRA MİNİBÜS KİRALANDI

Oda Başkanı Konak, ölenlerden 6’sının adını geziye son gün yazdırdığını da açıkladı. Ölenlerden bazılarına otobüslerin dolduğu cevabını verdiklerini kaydeden Konak, bu yüzden ekstra bir minibüs ayarladıklarını, ölenlerden 4’ünün de son dakikada minibüsten otobüse geçtiğini ifade etti.

Diğer yandan, jandarmadan alınarak oda binasına getirilen berberlere ait eşyalar yan yana dizildi. Eşyalar arasında deniz terliğiyle şortlar dikkati çekti.

Burdur'da trafik kazası: 3 ölüBurdur’da trafik kazası: 3 ölü

 

ŞOFÖR DAHİL 13 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Afyonkarahisar’daki berberleri günübirlik tur için Antalya’ya götüren otobüs, 14 Eylül Pazar sabah saat 05.00 sıralarında Isparta’nın Gölbaşı Mevkii’nde kontrolden çıkarak şarampole devrilmiş, sürücü Sinan Doğraylı’nın uyuduğu ileri sürülen kazada 13 kişi ölmüş, 33 kişi de yaralanmıştı. Yaralılar Burdur, Isparta ve Antalya’daki hastanelerde tedavi edilmişti.

Yolcu otobüsü dereye uçtuYolcu otobüsü dereye uçtu